VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Kladno ocenilo učitelku tance, trampy, dárce krve a sportovce

Kladno – Celé Divadlo Lampion v Kladně tleská. Je sobotní předvečer státního svátku. Právě skončil slavnostní akt udílení Cen Statutárního města Kladna a nově i Cen primátora.

29.10.2012
SDÍLEJ:

Ocenění osobností města Kladna 2012.Foto: Robert Božovský

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu jsou udílena ocenění a uznání významným kladenským rodákům Letos Cenu Statutárního města Kladna získala tanečnice Hana Bokrová, a to za celoživotní dílo v oblasti tance a baletu, stejně jako za výchovu několika generací kladenských tanečníků. Zdravotní stav však neumožnil Haně Bokrové zúčastnit se osobně.

Přítomni nebyli ani další dva ocenění. Legendární interpreti trampských písní. Mirko Miki Ryvola v uvedený den koncertoval v Bratislavě. V sále zazněla alespoň jeho předem namluvené vyjádření. Přítomné v sále v něm pobavil tím, že svůj největší hit Bedna vod whisky označil za prokletou písničku, kterou už prý moc nemusí. Bez ní ho ale lidé nechtějí dodnes pustit z pódia. Cena mu bude předána dodatečně v obřadní síni magistrátu. Jeho bratr Jiří Wabi Ryvola už bohužel není mezi námi a cenu obdržel in memoriam. Oba ji získali za neopakovatelnou tvorbu a šíření a udržování trampského hnutí.

„Jsem pyšný na to, že má Kladno takové osobnosti. Hodně kladenských rodáků dokázalo velké věci. V dobách minulých se těmto lidem nevěnovala dostatečná pozornost, což nyní stále doháníme," poznamenal kladenský primátor Dan Jiránek.

Novou Cenu primátora města Kladna pak získali Lubomír Gregor za dlouholeté bezplatné dárcovství krve a nezištnou pomoc neznámým lidem a handicapovaný sportovec Radek Procházka za úspěšnou reprezentaci České republiky a Kladna v boccie (hra podobná pétanque) na paralympijských hrách v Pekingu a Londýně.

Žádná osobnost letos nerozšířila řady čestných občanů města Kladna. „Důvodem je, že čestné občanství má být uděleno za něco mimořádného. Dříve bylo udělováno například u příležitosti životních jubileí. Ale k tomu by měly sloužit uvedené čestné ceny," poznamenal k tomu primátor.

Návrhy na udělení cen předkládají k rozhodnutí zastupitelstvu jednotlivé politické kluby, ale s podněty mohou pocházet i od občanů.

Získaného ocenění si velmi váží

Nejmladším ze čtveřice oceněných se stal handicapovaný sportovec, medailista z paralympijských her v Pekingu a Londýně, Radek Procházka. Věnuje se boccii, tedy sportu podobnému francouzské hře pétanque.

„Je mi velkou ctí, že si na mě Kladno vzpomnělo. Moc za to děkuji," řekl po předání Ceny primátora Kladenskému deníku Radek.
Boccii tento stále usměvavý mladý muž studující v Brně prezentuje v kladenských základních školách. „Mívám tu také besedy týkající se integrace tělesně postižených lidí do společnosti a prevence před úrazy," konstatoval Radek Procházka.

Rovněž mnohonásobný dárce krve Lubomír Gregor prozradil, že si získané Ceny primátora velmi váží. „Pokud budu zdravý, krev daruji i nadále. Je to možné ale jen do určitého věku, takže mi zbývá už jen rok a půl. Mám ale za sebe zdatného nástupce, mého syna, který už má na svém kontě bezmála osmdesát odběrů," uvedl Gregor.

Vizitky osobností:

Hana Bokrová (* 2.5.1927)
Od dětství se věnovala zpěvu, pohybu a hře na klavír, navštěvovala i atletický oddíl. Po válce u ní zvítězila láska k baletu. Po skončení konzervatoře nastoupila do angažmá v kladenském divadle, kde tehdy byla opera, opereta, balet a filharmonie. Provdala se za herce Mílu Bokra, který ji v práci hodně pomáhal. V roce 1954 založila první taneční školu. Vznikla nejprve při ČSAD, později přešla do Průmstavu a Spojených oceláren Kladno. O deset let později vznikla na její popud taneční oddělení v tehdejší Lidové škole umění pana Čapka. Zde pracovala až do roku 2001. Vznikly tu dětské taneční soubory, například Kvítka. Učila také ve Stochově a Kamenných Žehrovicích. V roce 1968 se podílela na založení Lidové konzervatoře v Praze, kde vyučovala balet a teorii. Hana Bokrová se dodnes věnuje výchově mladých. Vždy se snažila, aby ZUŠ zůstala kulturním střediskem města a reprezentovala Kladno uměním svých žáků.

Jiří Wabi Ryvola (* 4.4.1935 – † 27.2. 1995)
Mirko Miki Ryvola (* 12.4.1942)
Wabi Ryvola (vlastním jménem Jiří Ryvola) byl tramp, písničkář, zpěvák a kytarista, sbormistr, novinář, hudební skladatel, jedna z významných postav moderní české trampské písně.
Miki Ryvola (vlastním jménem Mirko Ryvola) je tramp, propagátor trampského životního stylu a kultury,písničkář, zpěvák a kytarista, novinář, redaktor, výtvarník.
Wabi se vyučil soustružníkem, studoval gymnázium a nakonec dokončil kladenskou strojní průmyslovku. Později působil jako konstruktér silničních strojů. Už od mládí se zabýval hraním a skládáním písní.
Miki studoval výtvarnou školu v Bechyni. K trampování se dostal o rok dříve, když byl se starším bratrem s turistickým oddílem, pod nímž působili tehdejším režimem zakázaní skauti, na výletě u Berounky. Od té chvíle chtěl být Miki jako oni, tramp se vším, co k tomu patří. Miki v roce 1956 založil osadu Zlatý Klíč, do které vstoupil Wabi v roce 1958.
Miki v roce 1961 napsal svou první písničku Poslední míle. V roce 1963 společně založili trampskou hudební skupinu Hoboes. Wabi se v roce 1978 se stal držitelem Zlaté Porty. Bratři vytvořili mnoho trampských písní.
Mikiho songy jsou na rozdíl od písní Wabiho více muzikálně lyričtější a tematicky metafyzičtější, s výrazným podílem lehce intelektuálního humoru. Jeho nejznámějších písní je kultovní Bedna vod whisky. Miki V současné době vystupuje sám nebo se skupinou Nezmaři.

Lubomír Gregor (* 11.5.1949)
Dárce 120 bezplatných odběrů krve. Vyučil se v SONP Kladno, kde poté pracoval jako kovář a svářeč, později jako zámečník. Po ukončení činnosti Poldi Kladno byl zaměstnán v Třineckých železárnách, nyní je v důchodu. Krev začal dávat už na vojně ve svých 18 letech a činí tak bezplatně dodnes.

Radek Procházka (* 9.6.1985)
Držitel bronzové medaile z paralympijských her v Pekingu 2008 a stříbrné medaile z paralympijských her v Londýně 2012 ve hře zvané boccia. Radka Procházku porazilo v lednu roku 1994 auto. Z nemocnice byl převezen do léčebny v Košumberku, kde se boccia hraje jako součást terapie.

Autor: Robert Božovský

29.10.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení