„Na základě získaných výsledků můžeme připravit novou vyhlášku o hazardu s přesně vymezenými místy, kde je možné tuto činnost provozovat," zdůvodnil to kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Inventarizaci bezplatně provede pražská hospodářská komora, která má se stejným procesem zkušenost z hlavního města. Kladno tak získá nástroj pro hodnocení kvality kamenných provozoven sázkových her na území města. „Navíc díky podrobnému zmapování skutečného stavu zjistíme případný výskyt nelegálních provozoven a další možné porušování zákonů 
v souvislosti se sázkovými hrami," doplnil primátor. Žádný velký počet nelegálních heren však neočekává. Pokud prý se vyskytnou, bude se jednat o ojedinělé případy.

Inventarizace by měla být dokončena v březnu tohoto roku. Pro zjištění skutečného počtu hazardních provozoven využije hospodářská komora metodiku ministerstva vnitra a Úřadu pro hospodářskou soutěž, stejně jako v případě Prahy. Druhým zdrojem informací budou údaje finančního odboru kladenského magistrátu a městské policie. Na základě takto získaných informací stanoví radní kritéria pro přípravu nového znění obecně závazných vyhlášek o určení míst pro provozování výherních hracích přístrojů na území města Kladna a o regulaci rušení nočního klidu.

Kladenští zastupitelé se otázkou heren ve městě zabývali naposledy v prosinci loňského roku. Radniční koalici (Volba pro Kladno, ANO, KSČM) se většinou hlasů podařilo zrušit prohibiční vyhlášku schválenou ještě před komunálními volbami předloni v červnu. Podle ní měl být provoz automatů ukončen na konci letošního září. Kladno tak pokračuje podle dříve platné regulační vyhlášky stanovující místa, kde je hazard povolen. Opoziční ODS 
a ČSSD trvají na jeho úplném zákazu. TOP 09, která v komunálních volbách nezískala křesla v zastupitelstvu, chce 
v Kladně vyvolat na téma zákazu hazardu referendum 
a spojit ho s letošními podzimními krajskými volbami.