Město tímto krokem do pokladny získá zhruba devět milionů korun. Radní pro rozvoj města Ondřej Rys připomněl, že se jedná o nezasíťované parcely. V budoucnu by zde však mohlo stát až sedm rodinných domů.

Opoziční zastupitelka Anna Gamanová (STAN) ale tvrdí, že podle jejích zjištění – prý i od realitních kanceláří – jsou ceny podobných pozemků v okolí minimálně dvojnásobné a Kladno se tak zbavuje cenných parcel výrazně pod cenou. „Z prodeje pozemků jsme mohli získat až 24 milionů korun,“ prohlásila.

Například Martin Chadima z realitní kanceláře RE/MAX v Kladně však naznačil, že to není zas tak jisté. „Pokud nejsou známy všechny dostupné faktory, které se váží ke konkrétnímu pozemku, není možné ani stanovit bez hlubšího prozkoumání jeho hodnotu. Pokud se jedná o nezasíťované pozemky, musí se mimo jiné počítat i s tím, jaké náklady bude mít následně i developer na zasíťování. Konečnou cenu zasíťovaných pozemků lze určit s velkou přesností. Vstupní cenu ovšem ovlivní výše zmíněné faktory,“ řekl.

Zastupitelka Gamanová se ale rovněž pozastavila nad otázkou samotného tendru. „Jako zastupitelé jsme nedostali předem k nahlédnutí ani doručené nabídky,“ konstatovala.

Primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) reagoval, že prodej byl naprosto transparentní. Cena prý vyšla regulérně z osmi nabídek podaných obálkovou metodou, navíc byla nabídka vyvěšena na veřejné vývěsce. „Město postupovalo jako jindy. Kdyby se přihlásil jediný zájemce nebo dva, tak se nad tím můžeme pozastavit, ale zájemců bylo osm. Více se jich skutečně nepřihlásilo,“ zdůraznil.

Opoziční zastupitel Dan Jiránek (ODS) však navrhoval, aby město záměr prodeje zveřejnilo i celostátně. Vyvěšení na úřední desce města je podle něj nedostatečné.

Nesouhlas s prodejem pozemků ve Švermově projevil i opoziční zastupitel Lukáš Hanes (ODS), který nepovažuje za šťastný prodej území, které dosud sloužilo jako malý park. „Nevidím jediný důvod pro prodej parků. Nejdříve město prodalo park u hlavního nádraží, nyní park v Motyčíně. Navrhli jsme zastavení prodeje, to vedení města odmítlo. Stávající vedení prostě rádo prodává parky, my se jen můžeme dohadovat, který bude další na řadě,“ podotkl.

Prodej se chystá i ve Slaném

Městské stavební pozemky se chystá prodat například také sousední město Slaný. Pozemky leží v lokalitě Sever na Hájích a radnice je na podzim nabídne k prodeji formou elektronické aukce. Město je ovšem nechává zasíťovat a vyvolávací cena bude 3500 korun za metr čtvereční. U částí pozemků zatížených inženýrskými sítěmi a jejich ochrannými pásmy bude činit 2500 korun za metr čtvereční.