Na to, co vznikne na pozemcích u vlakového nádraží, se zeptal Kladenský deník investora, jímž je společnost Univers Tech. „Naše společnost má nějaké plány, ale prozrazovat je kvůli konkurenci nebudeme,“ odpověděl jednatel společnosti Milan Šťáhlavský. Vzhledem k tomu, že firma se zabývá výrobou žaluzií, markýz či garážových vrat, je předpoklad, že i nadále půjde tímto směrem.

„Firma v Kladně dlouhodobě podniká a platí daně. Pozemky v Americké ulici jsou komerční, takže musíme pamatovat na to, abychom získávali nejen peníze z daní ale i tímto způsobem,“ vysvětluje kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). „Pozemky prodáváme kromě toho i zájemci, který zde má bytový dům a chce před ním vytvořit relaxační prostor pro děti,“ dodal.

Prodej parcel u nádraží přes všechny argumenty opozice kritizuje. „Prodej je výhodný leda pro společnost Univers, která zde má výrobnu a kapacita jim už patrně nestačí. Už takhle je v lokalitě plechová hala, prodejna a parkoviště. V tuto chvíli se dá předpokládat, že výrobna se ještě rozšíří, přičemž pozemky se nacházejí proti obytným domům. Osobně se domnívám, že by místu daleko více slušelo, kdyby se sem přesunul autobusový terminál a nebo se postavily bytové domy,“ upozorňuje opoziční Miroslav Bernášek (ODS). Kladno má podle něj poměrně malý katastr a je už zablokované.

„Horko těžko hledáme, kde postavíme další byty. Zrušili jsme si Růžové pole pro bytovou výstavbu a tímto si rušíme další část pro bydlení. Přitom se stačí podívat do areálu bývalé Poldovky. Tam jsou volné desítky hektarů průmyslových ploch. Místo, aby se přenesla výroba tam, dáváme ji do města,“ podotkl Bernášek a dodal, že doufá, že se mýlí a investor postaví u nádraží něco, co naopak do centra města patří.

Radnice investorovi věří více. „Na pozemky u nádraží nevstupuje nikdo neznámý. V Americké ulici je schválený územní plán, který se dal dohromady už před lety. My ho pouze dodělávali. Jsou tam restaurace a další zařízení. I kdyby tam byla lehká výroba a zapadla do zástavby, ani nebudete vědět, že tam něco takového je,“ řekl primátor s tím, že pokud má opozice obavy, měla dát návrh na změnu územního plánu. „Navíc jsme vytvořili nadčasovou územně plánovací studii. V Americké ulici jsou dnes dřevodílna, Jysk, sklady a podobně. Zůstane to tedy stejné jako dosud, tedy komerční ulice. Životní prostředí se zde v žádném případě nezhorší, ba naopak,“ doplnil Volf a připomněl, že investoři si navíc v lokalitě vybudují přístupové cesty na vlastní náklady, čili tam nezůstane žádný pozemek, který by neměl přístup. „Návrh vytvořil architekt Ondřej Rys a je to udělané naprosto bravurně,“ ujistil Milan Volf.

Co se týká roky probíraného návrhu o přesunu autobusáku ze severní části Kladna k nádraží, je to podle primátora idea naprosto utopistická. Provoz v Americké ulici by se tím neúměrně zahustil a odlivem cestujících se umrtvila pěší zóna.