Správce kladenských hřbitovů Petr Pokorný, že kolumbárium, kde nechybí lavičky, cestičky sypané kačírkem a jezírko s koi kapry slouží pozůstalým pro ukládání uren s popelem nebožtíků již osmnáct let. Ukládat už ale není kam. Zaplněno je aktuálně více než sedm set okének. Díky rozšíření prostoru přibydou další stovky volných schránek. Když půjde vše podle plánu, hotovo by mohlo být už příští rok.

Petr Pokorný se o kladenské hřbitovy stará už čtvrt století. Svoji pozici navíc nedávno obhájil v tendru na údržbu míst posledního odpočinku. Kromě správcovství provozuje i rodinné kamenictví. „Ceny za služby byly stejné jedenáct let,“ sdělil Pokorný. I to se patrně změní.

Kruhový objezd v Kladně na Ostrovci
Kladno zrychlí dopravu. Křižovatky se změní na bezpečnější kruhové objezdy

Kromě kolumbária plánuje město i další úpravy. „Nyní skončil tendr na údržbu hřbitovů po dobu čtyř let v hodnotě přes 50 milionů korun. Zakázka se týká péče o všechny kladenské hřbitovy,“ sdělila mluvčí radnice Lenka Růžková.

„Budeme opravovat záchody, chceme vytvořit závlahu na rozptylové loučce a na některých cestách udělat novou dlažbu. Čekali jsme jen na dokončení soutěže na údržbu,“ uvedla mluvčí. Nyní se podle ní bude město snažit postupovat při přípravě stavby rozšíření kolumbária co nejrychleji.

Kladno má hřbitovy nejen poblíž centra, kde stojí i kolumbárium, ale také v částech Rozdělov, Švermov, Svatý Ján a Vrapice. Ve Švermově a Dubí je též urnový háj.