Na pozemcích, které náleží obchodnímu řetězci, si mohou obyvatelé sídliště nyní vypěstovat vlastní zeleninu, ovoce či bylinky, vše podle vlastních potřeb. Obchodních řetězec podporuje tento trend již druhým rokem. Komunitní zahrady si za jeho podpory užívají lidé jak v Praze a od loňska i v Kutné Hoře.

Zahrada pro zájemce o komunitní pěstování vznikla ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem Kokoza.

Zahrada je vybavena veřejným kompostérem, prostorem na grilování s paletovým sezením, hmyzími hotely, ptačími budkami a krmítky, a především sedmadvaceti vyvýšenými záhony. Ty budou postupně získávat své majitele z řad rodin s dětmi nebo seniorů, kteří si chtějí vypěstovat zeleninu nebo bylinky pro vlastní potřebu. Novinkou zahrady je nově vzniklý paprikový a rajčatový háj.

Záhony i celý prostor zahrady jsou komunitě k dispozici zcela zdarma. „Chceme být dobrým sousedem a v místě, kde působíme, nabídnout občanům prostor, kde se mohou setkávat a pěstovat nejen své vlastní bylinky a zeleninu, ale také přátelské vztahy,“ vysvětluje Renata Maierl, mluvčí společnosti Kaufland, a dodává: „Prostor zahrady bude všem, kteří jej chtějí užívat, volně přístupný, a věříme, že přispěje k pospolitosti v komunitě.“

Slavnostní otevření komunitní zahrady Václavák provázel pestrý program. „Příchozí se dozvěděli nejen to, jak osázet a vypěstovat okrasný a jedlý záhon či truhlík nebo jak si poradit s kompostováním ve městě, ale i proč je v přírodě tak důležitý hmyz a jak mu ve městě vytvořit co nejlepší životní podmínky,“ uvádí Radka Pokorná, ředitelka organizace Kokoza. Pro všechny děti i dospělé Kaufland navíc připravil bohaté občerstvení ve formě bylinkových limonád a opékaní vuřtů.

Komunitní záhony opečovávají už nějakou dobu například obyvatelé čtvrti Podprůhon, které si před několika lety sami založili z vlastní iniciativy. Komunitní záhony byly před časem založeny i v Kročehlavech u Mety.

Řada nájemníků nebo členů společenství vlastníků bytových domů pečuje z vlastní vůle o květinové záhony před vchodem dlouhé roky. Někdy je radost pohledět, jindy je to jen zaplevelená džungle. Záleží spíše na chuti jednotlivců.

Ve velké míře jsou, až na výjimky, rozkvetlé a upravené záhony ve městech před domem výsledkem pilné práce seniorů, kteří mají k domu osobní vztah. Často patří k těm, kteří v domě bydlí od jeho výstavby od dob svého mládí.