Nákup přes burzu přinese celkově téměř sedmimilionovou úsporu, významné zlevnění elektřiny a historicky nejnižší cenu zemního plynu, která se tak v jednotkové ceně dostává v maloodběru pod 387 korun na megawatthodinu a ve velkoodběru na 377 korun. Společné nákupy a celkové organizační zastřešení přinese velké finanční úspory v městských rozpočtech.

„Pokles nákladů se odvíjí zejména velikostí poptávky, vysoce konkurenčním prostředí burzy a samozřejmě načasováním nákupu na dobu, kdy jsou ceny aktuálně na svých minimech“ shrnuje výhody primátor Kladna Dan Jiránek.

Starosta Slaného Martin Hrabánek si spolupráci již teď pochvaluje a hovoří o dalších přidružených efektech, které tato forma spolupráce městu ještě přinese. „Do nákupu byly zapojeny obě budovy městského úřadu, školy a školky, technické služby či vodárenská společnost Slavos Slaný. Úspora je vyčíslena na jeden až jeden a půl milionu korun“ dodává starosta. Peníze pak město může použít například na výsadbu zeleně, opravy chodníků anebo organizaci kulturních akcí pro veřejnost. V oblasti kultury a sportu již Slaný a Kladno spolupracují.

Představitelé Slaného, Rakovníka a Kladna se shodli také na tom, že zvažují další spolupráci v oblastech, kde to dává smysl. Jedná se například o nákup spotřebního materiálu, výběr mobilních operátorů anebo zapůjčení zaměstnanců v době personální nouze. Všechna tři města vítají i spolupráci s dalšími středočeskými městy.