Pobyt v nemocnici je vždy nepříjemný, zvlášť, když musí být hospitalizováno dítě. V pokoji jsou holé bílé stěny, musí stále ležet na posteli, nikde žádní kamarádi a pořádná nuda. Právě v tento neradostný čas přichází pravidelně navštěvovat malé pacienty Dr. Klaun s porcí smíchu.

Dr. Klaun je jedním z programů Občanského sdružení Chance 4 children. Projekt vznikl v roce 1999, kdy klauni začali navštěvovat dětská oddělení v Motole. V kladenské nemocnici rozdávají smích přes rok a půl na oddělení JIP a dětské chirurgii. Každé úterý a čtvrtek rozvíří klauni na nemocničním pokoji náladu svými kousky.

„Veškerá naše vystoupení jsou založená na čisté improvizaci, kdy se snažíme vytvářet situační scénky s tím, co najdeme na pokoji. Snížením se na dětskou úroveň jsme schopni vtáhnout děti do jiného světa, ve kterém neexistuje bolest, injekce a medicína. Úplným vrcholem je, když se při naší návštěvě obrátí situace a my zjistíme, že děti začaly bavit nás a ne my je,“ popisuje práci s dětmi ředitel projektu Rafal Wojas.

Každý klaun zapojený do projektu projde školením. Do kladenské nemocnice chodí pravidelně čtyři klauni, kteří jsou primárně určeni pouze pro ni.

„Snažíme se, aby se z každé nemocnice stal místní projekt. Lidé z Kladna tak s přesností vědí, jak byly jejich finance využity. Bráníme se tomu, aby se z nás stala obrovská organizace, u které se nebude vědět, kam šly jejich peníze. Místní obyvatelé jsou schopnější ztotožnit se snáze s místním projektem než s celostátním,“ vysvětluje Rafal Wojas.

Vystoupení každého klauna pomáhá dětem se lépe aklimatizovat v novém prostředí, zpřístupnit se lékaři a hlavně s ním spolupracovat.
„Do vystoupení se snažíme vtáhnout i doktory a sestřičky a ukázat dětem, že se jich nemusí bát. Když vidí, že já jsem s lékařem kamarád, tak může i on být jeho kamarád. Z toho důvodu nosíme i doktorské pláště,“ upřesňuje Rafal Wojas.

Nedávno vznikl nový program ve spolupráci s oddělením JIP kladenské nemocnice. „Jedná se o projekt Klauna na zavolání. Když mají problematický příjem pacientů, kteří například vůbec nekomunikují nebo pouze křičí. Brání se vyšetření. Klaun přijede a snaží se dítě odreagovat, rozesmát ho. Do scénky vstoupí i lékař, takže malý pacient pozná, že není důvod se ho bát,“ dodává Rafal Wojas, jenž sám vystupuje jako Dr. Klaun.

Příznivý vliv smíchu a radosti na délku a průběh léčby je vědecky dokázaný mnoha studiemi. Smích také tlumí bolest. Hormon, který se při smíchu vylučuje, působí jako prášky proti bolesti.

Díky sponzorským darům se podařilo programu získat autobus s kompletním polepem, jemž bude 14. června slavnostně pokřtěn na městském stadionu Sletiště. „Jedinečný autobus, dovolím si říct první na světě, bude vyjíždět v 10.30 hodin od brány nemocnice. Lékaři a sestřičky, pochopitelné všichni s červeným nosem, pojedou v autobuse spanilou jízdu Kladnem, která skončí právě na Sletišti, kde bude autobus pokřtěn. Od 13 hodin je přichystán zábavný program pro děti, malování na obličej, balonky a skákací hrad,“ informovala Alena Zdvihalová, marketing a fundraising projektu. Vystupuje také jako aktivní klaunka.

Pokud se chcete dozvědět o projektu Dr. Klaun něco víc, podívejte se na stránky www.c4c.cz.