Památku zesnulých si lidé z Kladenska sice připomenou až v příštím týdnu, ale v místech posledního odpočinku je už nyní rušněji než obvykle. Největší nápor návštěvníků očekávají správci hřbitovů v Kladně a Slaném o nadcházejícím víkendu.

Kvůli Dušičkám budou v obou městech upraveny otevírací hodiny pohřebišť. V Kladně budou 2. listopadu všechna místa otevřena až do 18 hodin a ve Slaném už od víkendu dokonce do 20 hodin.

Ředitel a jednatel společnosti Technické služby, které spravují hřbitovy ve Slaném a Dolíně a Lidicích Malých, Jiří Kučera Kladenskému deníku sdělil, že u slánského hřbitova budou mít lidé možnost si zakoupit dušičkovou výzdobu, nebo si vyřídit formality související s pronájmem hrobového místa. „Také jsme dohodnuti se strážníky, že tu budou provádět častější kontroly,“ řekl Kučera.

Potvrdil to i velitel Městské policie Slaný Pavel Štěpánek. „Už nyní kontrolujeme hřbitovy častěji, a to nejen ve Slaném, ale také v Dolíně, Lidicích Malých a v rámci smlouvy i ve Zlonicích. Zaměřujeme se jak na stav pohřebišť, tak i na zaparkovaná vozidla,“ uvedl Štěpánek.

Dušičky na kladenských hřbitovech budou zajištěny stejně jako každý rok. Správce Petr Pokorný sdělil, že návštěvníci budou mít opět možnost využít k parkování svých vozů prostor za kolumbáriem.

„Také se nám z minulých let osvědčilo bezplatné půjčování invalidních vozíků handicapovaným lidem, takže nebudou chybět ani letos,“ řekl Pokorný.

Již od pondělí také ČSAD Kladno prodloužilo autobusovou linku číslo 3 o dva páry ve směru od ulice Vojtěcha Lanny. Ve státním svátku a o víkendu sem pak bude linka číslo 8 zajíždět každých 30 minut.

Městská policie bude kvůli zvýšené návštěvnosti hřbitovů v pohotovosti i v Kladně. Její mluvčí Olga Oliveriusová uvedla, že také zdejší strážníci již začali s častějšími kontrolami, a to nejen na hlavních hřbitovech. „Právě tady ale budeme o víkendu v permanenci a v úterý zde budeme řídit dopravu,“ upřesnila.

Preventivní kontroly hřbitovů i v menších obcích plánuje také Policie České republiky. Kromě krádeží či ničení výzdoby je totiž období kolem Dušiček rájem pro zloděje, které lákají u hřbitovů zaparkovaná auta.