Středočeská záchranná služba ve spolupráci s Oblastní nemocnicí Kladno zprovoznila před nedávnem ve svém areálu přistávací plochu pro vrtulníky. Pacienti například po těžké dopravní nehodě sice nadále budou putovat zejména do pražských traumacenter, ale ušetřené cenné minuty, ve kterých jde o život nebo alespoň zdraví, ocení lidé třeba při cévní mozkové příhodě.

Podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové umožní přistávací plocha všem zdravotnickým složkám lepší podmínky pro předávání pacientů, jejichž závažný zdravotní stav vyžaduje letecký transport.

Ředitel záchranky Martin Houdek upřesnil, že plocha může být využívána jak při primárním transportu raněného pacienta do nemocnice, tak i sekundárním, tedy pro přemístění mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

„Devadesát procent využití plochy v Kladně bude právě pro druhotný převoz, tedy mezi nemocnicemi na dlouhé vzdálenosti, ale využití jistě najde i v akutních případech. Musejí to ale být takové, které dokáží ošetřit lékaři v místní nemocnici. Umím si tedy představit, že to mohou být třeba zlomeniny, jednodušší úrazy nebo cévní mozkové příhody,“ popsal s tím, že podle dosavadních zkušeností přistává vrtulník v Kladně zhruba jednou týdně.

Na spuštění této služby je však zarážející, proč začala fungovat až nyní, když je helipad v areálu vystavěn již několik let? Plocha totiž byla vybudována v letech 2004-2005. Vysvětlení nezná ani sám ředitel záchranky. „Je to jedna z podivných investic bývalého vedení záchranné služby, což jsme předali jako podnět pro vyšetřování policii. Nechápu, proč tato plocha zpevněného asfaltu nebyla zprovozněna přesto, že za ni zaplatili neuvěřitelné dva miliony korun,“ uvedl Houdek.