I když Kladensko nepatří k endemickým oblastem, kde se v hojné míře vyskytují infikovaná klíšťata, ani zdejší epidemiologové nenechávají nic náhodě a občany stále i v těchto dnech nabádají k tomu, aby podstoupili očkování proti klíšťové encefalitidě.

Vzhledem k tomu, že jsou před námi dovolené a prázdniny a řada lidí odjíždí do míst se zvýšeným výskytem těchto parazitů, je třeba myslet na možná rizika.

Mezi nemoci, které přenáší klíště, patří tradičně lymeská borrelióza, stejně jako encefalitida. Proti borrelióze zatím účinná vakcina neexistuje, avšak následná léčba antibiotiky je možná.

V případě encefalitidy je situace mnohem složitější. Aby člověk co nejlépe předešel nepříjemnému průběhu choroby či následným trvalým následkům, je dobré se dát očkovat.

„Protože chodíme hodně do lesa, tak se chrání celá moje rodina. V Kladně člověku sice velké nebezpečí nehrozí, ale tradičně na Slapské přehradě, Příbramsku, Křivoklátsku, stejně jako v jižních Čechách a na severní Moravě,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení hygienické stanice v Kladně Miroslava Halvigerová.

Stejného názoru jsou i lékaři z očkovacího střediska, kteří týdně aplikují účinnou látku desítkám klientů.

Přestože už sezona začíná, je možné se nechat očkovat v kladenském středisku v ulici Františka Kloze i nadále.
Ke slovu nyní přichází takzvané zkrácené schéma pro teplé měsíce, kdy zájemce může získat alespoň dvě ochranné dávky, které dokáží vstupu infekce do těla zabránit.

„Jedna dávka pro očkování encefalitidy stojí asi 500 korun, přičemž všechny pojišťovny na ni alespoň zčásti přispívají. Očkujeme zde stále také na meningokokovou meningitidu. Tu doporučujeme spíše cestovatelům. Vakcina A a C vycházejí zhruba na 500 korun, dále je k dispozici konjugovaná vakcina C přibližně za 800 korun, která má prokázanou účinnost až dvacet roků,“ uvedla vedoucí kladenského očkovacího střediska Jarmila Židová.

Lymeská borrelióza
Je bakteriální onemocnění vyvolané spirálovou bakterií – spirochetou. Typickým příznakem prvního stádia onemocnění je červená skvrna, která se objevuje v místě přisátí klíštěte a později se kruhově zvětšuje. Onemocnění mohou doprovázet přiznaky podobné chřipce. V další fázi onemocnění se po několika týdnech mohou vyskytnout postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému.
Klíšťová encefalitida
Je virové onemocnění. jeho první fáze začíná po přisátí klíštěte, průběh je podobný chřipce. Pokud choroba přejde do druhé fáze, její projev je podstatně závažnější. Viry klíšťové encefalitidy mohou po masivním pomnožení proniknout do centrální nervové sopustavy, kde poškozují nervové buňky. Dále se dostavují silné bolesti hlavy, poruchy soustředění, snížená výkonnost. Po prodělání této nemoci může člověk trpět depresemi.
Meningokoková meningitida
U meningokokové meningitidy způsobené bakterií typu Neisseria meningitidis je inkubační doba 1 až 8 dní. Potom během dne až dvou (většinou však i v průběhu několika málo hodin) dochází k prudkému vzestupu horečky. Objevují se nevolnost, zvracení, kruté bolesti hlavy, ztuhnutí šíje. Člověk může padnout až do bezvědomí. Na kůži trupu a v obličeji se spíše u dětí dělají drobné modřinky zvané petechie. Kolem úst, ale i na obličeji se vytváří mnohdy rozsáhlý opar. Bývá zvýšená citlivost na bolest i světlo. Je to velmi nebezpečné onemocnění, které může skončit i úmrtím nebo zanechá trvalé následky.
Infekce na Kladensku
2007 – borelióza – 10 případů
2007 – encefalitida – 6 případů
2007 – meningitida – 1 případ 2008 – borrelióza – 3 případy
2008 – encefalitida – 0 případů
2008– meningitida – 0 případů