V souvislosti s krádeží jedné z dvaaosmdesáti soch Památníku dětských obětí války v Lidicích se rozhodli tvůrci stejnojmenného filmu finančně motivovat výtečníka, který sochu odcizil, k jejímu vrácení. Nezanedbatelnou částku 15 tisíc korun ale nabízejí také tomu, kdo její nalezení umožní. Po metrové bronzové skulptuře holčičky už pátrá i kriminální policie.

Hlavním důvodem pro krok s nálezným je podle tvůrců snímku Lidice záchrana morální a umělecké hodnoty díla. Podle názoru producenta filmu Adama Dvořáka totiž za jednáním zloděje stála vidina rychle nabytého zisku.

„Když jsem se o krádeži dozvěděl, byl jsem v šoku. Po zavražděných lidických dětech nezůstalo kromě tohoto sousoší vůbec nic. Každé z nich je tu zastoupeno sochou a teď jednu z nich někdo ukradl,“ řekl Dvořák.

„Je jasné, že ten, kdo to byl, to dělal pro peníze. Za lidické dítě ale ve sběrně získá pouze pár stokorun. Pokud se tedy v dotyčném pohne svědomí a rozhodne se sochu vrátit, jsem ochoten mu dát, řekněme, nálezné. Stejně tak peníze vyplatím i tomu, kdo její nalezení umožní. Záměrně nenabízíme více, abychom neinspirovali další zloděje, ale finančně přispějeme na zdokonalení zabezpečovacího systému, aby se nic takového už nemohlo opakovat,“ dodal producent.

Mluvčí kladenské policie Michaela Nováková sdělila, že policisté již prohlédli záznam z bezpečnostní kamery, ale vzhledem k tomu, že není uzpůsobena na noční vidění a pořízený obraz je uchováván pouze 48 hodin, žádnou stopu jim neposkytl. „Hlídky také prošly sběrny druhotných surovin, prohledaly areál Památníku Lidice a přilehlé okolí. Ani tam ale nic nenašly,“ řekla Nováková.

Podle ní policisté ve vyšetřování intenzivně pokračují a případem se už začali zabývat i kriminalisté. „Odcizenou sochu vyhlásili v celostátním pátrání. Prošetřují i prostředí obchodující s uměleckými díly a zaměřili se na osoby v minulosti trestané pro krádež a nedovolené obchodování s uměleckými předměty,“ dodala mluvčí.