Soudní jednání plné emocí ze strany pozůstalých bylo ukončeno pro přítomné překvapivým rozsudkem.

Obžalovaný sotva plnoletý Tomáš řídil vloni 3. června v ranních hodinách z Klobuk do Slaného vozidlo naložené pěti lidmi. Jeho jízda skončila nárazem do stromu vzhledem k tomu, že byl pod vlivem alkoholu a jel nepřiměřenou rychlostí. Za smrt spolujezdce a těžká zranění jeho přítelkyně mu byl včera vyměřen osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na pět let a zákazem řízení vozidel na šest a půl roku. Rozsudek dosud nenabyl právní moci, přičemž obžaloba si ponechala lhůtu na odvolání.

Přestože zdrcení pozůstalí chlapce a rodina poškozené dívky s tak mírným trestem nesouhlasí, nárok na odvolání nemají.

„Je to nedostatečnost zákona, domnívám se, že trest by měl být vyšší, ale je to pouze můj osobní názor,“ uvedl právní zástupce poškozené strany Emanuel Mašín.

Obžalovaný řidič ale svého činu lituje a tvrdí, že je rozhodnut přijmout jakýkoli trest. Soud proto přihlédl k jeho dosavadní bezúhonnosti, nezkušenosti coby řidiče i věku blízkému hranici mladistvých. Rodina zemřelého Milana, stejně jako Martiny, která bude následky vážných zranění trpět po zbytek života, se ale bouří.

„Přece není možné, aby nešel do vězení. Jaká je to potom náprava? Nejvíce mě mrzí, že ti dva kluci z auta nedokázali říci celou pravdu. Najednou všichni ztratili paměť, jen aby viníka chránili. Neuměli tehdy ani přivolat záchranku a byla by tam umřela i Martina. Řidič nedostane více než za zabití psa,“ řekl dědeček zemřelého chlapce František Šlajchrt.

Vzhledem k tomu, že přetížená škodovka neměla vzadu bezpečnostní pásy, bylo poškozené Martině soudem sděleno, že nese značnou míru spoluzavinění na svých zraněních.

„Když mi řekli, že si za to můžu sama, byla to poslední kapka.Večer jsme už s Milanem dávno spali v bytě řidiče v Klobukách. Kdy přišli ostatní a v jakém stavu, nevím,“ řekla poškozená. Vzhledem k tomu, že zbytek osazenstva vozu, které se večer před osudnou sobotou až do ranních hodin bujaře bavilo na zábavě v sousední Třebízi trpí výpadky paměti, je obtížné získat objektivní svědectví. Vzápětí po události se ale někteří z nich nechali slyšet, že vozidlo jelo před nehodou velmi rychle a řidič se zbytkovým alkoholem v krvi s návrhem půjčit svoje vozidlo jedinému střízlivému Milanovi údajně nesouhlasil.

„Je velice těžké někoho odsoudit. Za sebe říkám jen to, že obviněný se v obci, kde bydlí, choval slušně,“ uvedl starosta Klobuk Vladimír Procházka. I tak se stejně jako další dotazovaní Kladenskému deníku svěřil, že očekával trest spíše vyšší.

„Budeme rádi, když obžaloba věc přešetří. Její původní návrh byl čtrnáct měsíců nepodmíněně. Navíc se nedostavil nejméně jeden svědek. Nechápu proto, že bylo rozhodnuto tak rychle,“ uvedl otec poškozené Martiny.