Přestože měli obyvatelé Klobuk a dalších čtyř přidružených obcí ještě donedávna bezproblémový přístup k vodě a domácí rozvody napájeli vlastními studnami, většina z nich se nyní přiklání k možnosti připojení do veřejné vodovodní sítě. Kvůli tomu, že Slánsko je oblast sužovaná trvalým nedostatkem vody, a v některých studnách se už dokonce začala životodárná tekutina ztrácet, bude vodovodu dána přednost na úkor kanalizace, kterou Klobučtí rovněž potřebují.
„Lidé nás sice budou mít za deset let za blbce, ale jinou možnost v současné době nemáme. Přestože se laici domnívají, že bychom měli pod povrch položit najednou vodovod, kanalizaci, stejně jako třeba telefonní kabel, skutečnost je bohužel jiná a my musíme dělat to, na co nám peníze stačí,“ vysvětli svůj postoj starosta Klobuk Vladimír Procházka.

Daňově znevýhodněné obce, kam Klobuky a jejich místní části Kokovice, Kobylníky, Čeradice a Páleček patří, si bohužel při svém chabém rozpočtu 8,4 milionu korun a počtu obyvatel 1028 nemohou obě investiční akce dovolit uskutečnit najednou.

„Je to sice absurdní, že vytvoříme něco, přikryje se to asfaltem a za pár let se to bude opět rozkopávat, ale při našich možnostech se to zkrátka nedá ufinancovat. Akci, kde se udělalo všechno najednou, jsem zažil jednou pouze v Německu. Lidé musí v současné době vystačit s vlastními septiky,“ doplnil starosta Vladimír Procházka. Podle svých slov takhle malá obec jakou jsou Klobuky a jejich místní části nedokáže na akci získat ani peníze z Evropské unie.

„Peníze na akci pro Kokovice jsme žádali na ministerstvu zemědělství, stejně tak i na kraji, přičemž kraj nám již příspěvek schválil. Sto šest lidí z Kokovic by se mělo vodovodu dočkat již příští rok. Slánská firma FiSa tam začne pracovat už za dva týdny. Budování vodovodu v této místní části nás přijde na 6,7 milionu korun,“ řekl starosta Procházka.

Podobným způsobem se nyní chystá stavební řízení na vodovod Klobuky a Kobylníky, který se vyšplhá do výše 30 milionů korun. Územní řízení se současně provádí i pro obce Čeradice a Páleček. Tato akce vyjde na zhruba 18 milionů korun.

„Jenom projektová dokumentace nás přijde na tři čtvrtě milionu korun. Když všechno dobře půjde, vznikne celkem 340 vodovodních přípojek,“ doplnil starosta Procházka. Vše je ale dále podmíněno tím, jak budou úspěšní při podzimních žádostech o dotace z Programu venkova z ministerstva.

I kdyby akci vodovod Klobučtí o nějaký čas odsunuli, dříve či později by se problém stejně objevil.
„Voda ve studních bývá často plná dusičnanů a je velmi tvrdá. Navíc, někteří lidé už museli svoje vodní zdroje prokopat hlouběji, poněvadž se ve stávající výšce voda ztratila. Nemůžeme riskovat, že bychom jednou byli bez vody docela, když spodních vod obecně ubývá,“ uzavřel starosta Vladimír Procházka.