Také Kladensko a Slánsko zasáhl nezvyklý rozmar počasí. Po dopoledním lehkém sněžení se odpoledne dostavil mrznoucí déšť, který region pevně sevřel do ledové krusty. V pátek ráno už se ale vyplatilo obout si nepromokavé boty. Dostavilo se výrazné oteplení a s ním i obleva.

S klouzačkou se potýkali nejen chodci, ale i auta. Nejvíce nehod se stalo ve čtvrtek od 18. do 22. hodiny. Celkem vyjížděli dopravní policisté ke 13 haváriím, které skončily s celkovou škodou 1,28 milionu korun.

Nejhorší byla situace na silnici R7 z Prahy do Slaného u odbočky na Buštěhrad, kde se srazilo několik vozidel. Mezi 20. a 21. hodinou v sobě skončily autobus, tři osobní vozy a jeden nákladní automobil. Komunikace byla na několik hodin částečně uzavřena.

Mnoho práce měli dopravní policisté také na rychlostní silnici R6, kam vyjížděli od osmnácti do dvaceti hodin k šesti haváriím. Situace si dokonce vyžadovala úplné uzavření vozovky až do třiadvacáté hodiny.

Autobus plný lidí uvízl ve čtvrtek po 21. hodině kvůli ledovce na silnici z Řevničova do Slaného. „Na místo vyrazili hasiči z Kladna s autojeřábem. Vozidlo bylo vyproštěno ve 23 hodin,“ informovala mluvčí hasičů Lenka Kostková s tím, že při zpáteční cestě na základnu hasiči vyprostili i zapadlý kamion u Mšece.

Městský podnik služeb Kladno (MPS) začal boj s ledem po 18. hodině. „Byla velmi špatná situace. Musíme být na nejhorších místech jako první, a to se velmi těžce pracuje, klouže to. Dokonce jsme poničili i nějakou vlastní techniku,“ sdělil technický náměstek MPS Petr Schöenfeld. „Chemicky jsme ošetřili veškeré úseky chodníků a také doplnili 170 zásobníků na posypovou sůl,“ dodal náměstek.

Pilno měli i pracovníci Technických služeb Slaný (TS). „V rámci bezpečnosti řidičů a chodců jsme vyjeli ve dvě hodiny ráno. Silnice byly ošetřeny chemickým posypem a chodníky, autobusové zastávky i schody jsme vyřešili štěrkovou vrstvou, aby měli lidé bezpečnou cestu bez uklouznutí,“ uvedl ředitel TS Jiří Kučera.

Lidé byli z počasí rozmrzelí. „To počasí je příšerné, ovšem horší je úklid, nedá se v tom chodit, uvažovala jsem, že bude lepší pořídit si brusle,“ prohlásila Věra Lukšíčková z Kladna.

Podle slov lékaře z kladenské úrazovky Daniela Havrlanta přicházelo nešťastníků po pádu hodně. „Lidé si většinou způsobili zlomeniny v oblasti zápěstí a hlezného kloubu a pohmožděniny zad,“ popsal Havrlant.

Ve Slaném byla situace lepší. „Pacientů je přesto trochu více než jindy, většinou se zlomeným zápěstím, naraženými rameny a kotníky,“ řekla Libuše Pancová, pracovnice zdejšího úrazového oddělení.