Symbolem Vánoc v Kladně se pro letošní rok stal zhruba třináctimetrový stříbrný smrk, který byl včera dopoledne usazen na své čestné místo na náměstí Starosty Pavla.

Čtyřapůltunový kolos sem doputoval krátce po deváté hodině ráno ze Strouhalovy ulice v Kladně. Smrk pochází ze soukromého pozemku a prý je více než 70 let starý. Na jeho bezpečném převozu se i letos podílela především těžká technika, ale také pracovníci Městského podniku služeb (MPS) Kladno a také kladenští strážníci.

I když mají pracovníci MPS s převozem a kácením vánočních stromů své zkušenosti, zajištění nikdy nepodceňují. A právě to včera nejspíš zachránilo dům rodiny, která smrk darovala. Při podřezávání se totiž v jednu chvíli smrk tak nahnul, až se přítomným tajil dech.

Majiteli prý sice bylo letitého stromu líto, ale jeho odstranění bylo nutné, neboť ohrožoval statiku budov a zasahoval do inženýrských sítí.
Samotný průjezd městem, který zajišťovala městská policie, pak už nebyl problém.

Mluvčí strážníků Olga Oliveriusová sdělila, že na několika místech musely hlídky zastavit dopravu, ale vždy jen na nezbytně nutnou dobu. „Například při překonávání železničního přejezdu u zimního stadionu. Také jsme kontrolovali, zda řidiči dodržují zákaz zastavení především v úzké ulici Dr. Vrbenského vedoucí k náměstí, ale vše bylo bez problémů,“ řekla Oliveriusová.

Strom je totiž oproti loňské jedli z Braškova-Valdeku mnohem košatější. Také kabely v ulici Dr. Vrbenského, které v minulých letech průjezdu bránily, už naštěstí byly odstraněny.

Se zdobením smrku se podle mluvčího kladenského magistrátu Viléma Frčka začne ode dneška. Slavnostně bude rozsvícen u příležitosti každoroční akce Vánoční strom splněných přání pro děti z dětských domovů z Kladna a okolí, která se uskuteční první adventní neděli 28. listopadu v 17.30 hodin.⋌