Kolik lidí se zúčastnilo sobotního turnaje?
Bylo to celkem 41 hráčů, což je jedna z nejvyšších účastí v rámci letošních kuličkových turnajů v kategorii Open. Z toho bylo pět juniorů (do 12 let včetně) a sedm hráčů – nováčků, kteří se kuliček na soutěžní úrovni účastnili úplně poprvé.

Co znamená název Rodamiento?
Je to španělsky koulení, protože se věnujeme právě sportům, u nichž se využívají hlavně koule a kuličky.

Jak jste se dostal ke hraní kuliček?
Spolu s manželkou a dalšími zakládajícími členy Rodamienta jsme se účastnili dvou kuličkových turnajů, které na Petříně pořádali v záři 2010 Martin Dostál a Pavla Kvasničková. Kuličkám jsme úplně propadli a od té doby pravidelně objíždíme turnaje po celé republice. Pár turnajů již absolvovali i rodiče manželky, kteří jsou rovněž v našem klubu.

Jaký je počet členů vašeho klubu?
V současné době máme dohromady 13 členů. Kuličkový oddíl, jehož vedoucím je Josef Kamaryt, má devět aktivních členů. Většina z nás vedle kuliček provozuje na soutěžní úrovni také pétanque nebo další venkovní sporty.

Kolik turnajů jste už pořádali?
V Srbech náš klub pořádal letos druhý turnaj. V březnu to byl nežebříčkový kuličkový turnaj v rámci takzvaného Trojboje. Kuličkové hřiště v Srbech pokládáme za vůbec nejlepší v republice. Má výborné  zázemí – WC, občerstvení, a podobně. Zde patří velké poděkování Zdence Zachové a Jaroslavu Zachovi, kteří na tom mají zásluhu a jsou rovněž aktivními kuličkáři. Poděkování patří i Českému kuličkovému svazu, jehož členové obětují kuličkám téměř všechen volný čas a pomáhají každému organizátorovi kuličkového turnaje s přípravou.

Používají se na turnajích nějaké speciální kuličky?
Závodní kuličky jsou prakticky pouze skleněné. Zkušenější hráči si pořizují zejména ty dokonale kulaté nebo si pořizují také těžší kuličky, jež mají lepší stabilitu při rozhozu.  Někteří si nechávají vyrábět kuličky na míru a na nich zejména oblíbené barevné kombinace.

Jaké vlastnosti by měl mít hráč kuliček?
Především by měl mít asi chuť hrát a trpělivost. Základ všeho je trénink, trénink,  trénink. Hráči se naučí pravidelným hraním, hlavně účastí na turnajích, správně odhadnout sílu cvrnku,  odbourávat nervozitu, která je patrná zejména na důležitých turnajích a podobně. Nováčci na těchto turnajích také mohou okoukat techniku těch nejlepších hráčů. Atmosféra na turnajích se dá srovnat s kterýmkoli jiným sportem. Zejména při klubových soutěžích kdy hráč bojuje za tým, nebo při turnajích dvojic.