Pořádný šok čekal tento týden na skauty z kladenského střediska Stopa poté, co se vrátili z táborového pobytu v Rožmitále pod Třemšínem. Dozvěděli se, že radní už začátkem června odsouhlasili prodej domu v Polské ulici, který patří městské společnosti Tepo. Právě v něm mají skauti pronajatu za symbolickou částku svou klubovnu a sklad táborového vybavení. Vážný zájemce o koupi jim už naznačil, že má s objektem jiné plány a s nimi do budoucna nepočítá. Mají obavu, že další existence střediska je ohrožena. Podle náměstka kladenského primátora Miroslava Bernáška tomu tak ale nebude. Vedení města hledá způsob, kterým by skautům pomohlo.

„Objekt je nabízen k prodeji obálkovou metodou za minimální cenu sedmi milionů korun s tím, že stávající nájemci mají možnost dorovnat nejvyšší nabídku. Jsme neziskové občanské sdružení, které vedou neplacení dobrovolníci. Nedisponujeme tolika penězi, abychom mohli platit komerční nájem nebo si budovu dokonce koupit do svého vlastnictví,“ řekla Kladenskému deníku Zdenka Mračková ze střediska Stopa.

„Žádné signály o chystaném prodeji jsme neměli. Staráme se čtyřikrát týdně zhruba o šedesát dětí, většinou z největšího kladenského sídliště. Nechceme, aby někde běhali po ulici, snažíme se i o drogovou prevenci. Pořádáme pro ně pravidelně výlety i letní tábory. Klubovnu jsme si upravili, investovali do ní svůj čas a peníze. Děti k nám chodí rády. Teď máme obavu o další využití jejich volného času i existenci střediska. Máme čtyři oddíly a neměly bychom se kde scházet,“ poznamenala Mračková.

„Jedná se o objekt, který Tepo vytipovalo k prodeji, jejž město pouze administruje. Vzniklou situací se rada bude na svém jednání zabývat. Neměli jsme informaci, že část budovy mají pronajatu skauti,“ reagoval náměstek primátora Miroslav Bernášek.

Podle jeho slov nemusí mít členové střediska obavu, že by zůstali beze střechy nad hlavou. „Budeme hledat nějaké řešení. Tím může být, že si objekt ponecháme, případně jeho prodej odložíme. Další možností je dát skautům k dispozici jiné vhodné prostory,“ uvedl náměstek.