Není jasné, zda zloděj spáchal tuto hanebnost pro zisk za bronz, z něhož byla vyrobena, nebo na objednávku. Podle ředitele památníku Milouše Červencla ale nelze vyloučit ani jednu z možností. Krádeží se intenzivně zabývá policie.

Odcizením sochy vznikla značná finanční škoda, 220 tisíc korun, ale ředitele toto jednání pohoršilo především z morálního hlediska. „Je mi z toho hrozně smutno. Bohužel musím říct, že jsem se toho celá leta bál. Byla to moje noční můra,“ svěřil se Kladenskému deníku.

Ať byl motiv krádeže jakýkoli, podle jeho dalších slov je jasné, že se ze strany zloděje, nebo spíše zlodějů, jednalo o předem pečlivě naplánovanou akci. Ukradena byla sice nejmenší socha z dvaaosmdesáti, ale i tak se jednalo o zhruba metr vysokou skulpturu malého děvčátka z bronzu, která podle odhadu vážila mezi osmdesáti až sto kilogramy.

„Musel to udělat někdo, kdo má dobrou znalost místní situace. Sousoší střeží infrazávora, jejíž překročení okamžitě zalarmuje našeho hlídače a přijede i bezpečnostní služba z Kladna, která památník střeží. Navíc je na pomník nasměrována i kamera. Než se hlídač ze svého stanoviště k sochám dostane, může to být maximálně několik minut,“ upřesnil ředitel.

I přes tato opatření bohužel zaměstnanci zjistili, že jim socha chybí, až několik dní po krádeži. Všimla si toho průvodkyně, která místem procházela v pátek. Přitom při zpětném prohlížení fotografií delegace, jež se u pomníku fotila minulý týden ve středu, se zjistilo, že už tehdy socha holčičky na svém místě nestála.

Podle Červencla jsou to přitom jen tři roky, kdy se bezpečnostní opatření u sousoší zvyšovala. Infrazávora zde byla již dříve, ale technici ji nastavili na větší citlivost a byla sem přidána i zmíněná kamera. „V důsledku toho zde máme dost planých poplachů, neboť zařízení rozhouká třeba i pes nebo zajíc, který se do vymezeného prostoru dostane. Poslední varování ve večerních hodinách jsme měli 6. a 15. listopadu, takže se to muselo stát v jednom z těchto dnů. Při alarmu sem hlídač ihned běžel, ale u sousoší nikoho nespatřil,“ sdělil Červencl.

Ať už se podaří policii sochu vypátrat či nikoli, v blízkém budoucnu bude Pomník dětských obětí války akademické sochařky Marie Uchytilové znovu kompletní. Ředitel památníku totiž dodal, že formy bronzových soch jsou naštěstí uschovány na několika místech. „Dokonce už i vím, že nová by stála 290 tisíc korun, což je pro nás obrovská suma, ale pravděpodobně ještě počkám se zadáním zakázky do ukončení policejního vyšetřování.“