Ty budou mít v nejbližších dnech ještě jeden důvod k veselí. Město Kladno totiž i letos hodlá na švermovské ploše pro hokejbalisty vybudovat provizorní kluziště pod širým nebem.

Podle informací, které Kladenskému deníku poskytl první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek, by se tak mělo stát už v tomto týdnu. „Čekáme pouze na to, až teploty ještě trochu klesnou a můžeme začít s nastříkáváním plochy. Práci provedou zaměstnanci společnosti Sportovní areály města Kladna ve spolupráci s vodárnami. Přepokládám, že led by měl být asi deset centimetrů silný,“ popsal Bernášek.

Mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová potvrdila, že postup při pracích bude stejný jako v loňském roce. „Akci opět zajistíme sponzorským darem v hodnotě kolem jedenácti tisíc korun, které budou zahrnovat jak požadované množství vody, tak i montáž zařízení, dopravu a provedenou práci. Na kluziště je potřeba dvě stě kubíků vody,“ sdělila Kozlová.

Miroslav Bernášek jakožto obyvatel Švermova také sdělil, že v loňském roce se kluziště setkalo s velkým úspěchem. „Každý den odpoledne tam mohlo být mezi třiceti až padesáti lidmi a o víkendech ještě víc,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že se však jedná o ledovou plochu s naprosto volným přístupem bez dozoru zodpovědného pracovníka, bude zdejší bruslení na vlastní nebezpečí. Když si ale rodiče mají vybrat, zda své dítě pustí na zamrzlý rybník u Baumaxu nebo Turyňský, je asi pravděpodobné, že kluziště s deseticentimetrovou vrstvou ledu nad betonovou plochou bude bezpečnější.

Podle Bernáška se tak po dobu trvání o kluziště starají především otcové zdejších rodin. „Když by došlo k tomu, že by plocha byla hodně poškozená a mrazy by stále přetrvávaly, led by se znovu dostříkal,“ uvedl k údržbě.

První náměstek také už v loňském roce nastínil, že město s majitelem, švermovským Sokolem, jedná o převedení tohoto sportovního areálu do svého vlastnictví. „Smlouva pro bezúplatný převod už je připravena a záměr schválilo i zastupitelstvo. Ústřední orgán Sokola si ale ještě vyžádal, abychom zpracovali projektovou dokumentaci k údržbě areálu. Ta se nyní připravuje,“ sdělil Bernášek.

Pokud tedy vše dopadne dobře a počasí bude přát zimním radovánkám, nic by nebránilo tomu, aby se kluziště znovu stalo tradiční zimní součástí města.
„Areál chceme udržovat z několika důvodů. Jednak tu trénují a hrají hokejbalisté, ale je také využíváno pro volnočasové aktivity místních dětí a pro potřeby nedaleké školy,“ dodal první náměstek.