Po poledni zde byl totiž zahájen už 14. veletrh celoživotního vzdělávání a zároveň s ním i 3. veletrh technických oborů. Spolu s 35 školami se tu ale prezentuje i devět rozhodujících zaměstnavatelů. Veletrhy každoročně slouží především žákům posledních ročníků základních škol, ale také jejich rodičům i učitelům k tomu, aby si udělali co nejširší obrázek o nabídce dalšího studia zejména na Kladensku.

V Domě kultury se ale zdaleka neprezentují jen místní školy. Podle jedné z organizátorek veletrhů z úřadu práce Zuzany Miklošové sem dorazili dokonce i zástupci Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany až z Moravské Třebové.

Stánky jsou situovány v hlavním sále domu, na jeho balkoně a ve foyer. „Původně měly být i v malém sále, ale školy se vyjádřily, že si tam připadají odstrčené, a tak jsme je vyslyšeli a přemístili k ostatním,“ sdělila k letošní změně Miklošová.

Na veletrhy podle jejích slov přicházejí dokonce nejen žáci posledních ročníků, ale už i osmých tříd. „Je dobře, že si dělají přehled s předstihem. Kromě toho, že se tu mohou podívat po jednotlivých školách a firmách, je možné si v předsálí na počítačích udělat i test, z něhož jim vyjde, která profese by pro ně byla vhodná. Nejde ale o nic závazného, výsledek je spíše pro inspiraci,“ řekla.

Jako návštěvníci se veletrhů obvykle zúčastňují děti skoro všech škol z Kladna i Slaného. Aby se však dostalo i na žáky z menších obcí, kde nefunguje MHD, začal pro ně před dvěma lety úřad zajišťovat do Kladna dopravu. Veletrhy v Domě kultury potrvají do úterý – 14 hodin.