Soli, štěrky a lopaty sice zatím pokojně odpočívají, ale kromě Kladna už je na nadcházející zimu mají připravené také v menších městech na Kladensku. Až nastane ten správný čas, vezmou je do rukou pracovníci technických čet, které mnohde tvoří nezaměstnaní lidé, jež eviduje kladenský úřad práce.

Stochov
Plán zimní údržby už má pro letošek odsouhlasený například Stochov. Prioritně je v něm počítáno s odklízením sněhu z hlavních silnic a chodníků. Podle starostky Stanislavy Fišerové jsou jimi například pěší cesty vedoucí ke škole, školce, na autobusové zastávky a podobně.

„Úklid zajišťujeme vlastními silami prostřednictvím Technických služeb, ale také četou tvořenou lidmi z veřejných prací. Jejich kolem 25. Při údržbě jsme zatím zvolili stejný postup jako vloni, ale s tím, že se budeme snažit zkvalitnit práce v okrajových částech města,“ popsala.

Stochovským přitom v boji se sněhovými závějemi budou pomáhat multikáry, posypový vůz a traktor s pluhem.
„Město máme rozděleno do čtyř pásem. Pokud by byla kalamita, ráda bych, aby lidé pochopili, že ze zmíněných důvodů začínáme s odklízením od centra,“ řekla Fišerová.

Velvary
Obdobný plán mají také ve Velvarech. Podle starostky Jitky Linhartové se město prostřednictvím technické čety a Městského podniku služeb (MPS) Kladno, který si najímá na strojové čištění, snaží v centru uklízet všechny důležité komunikace. Místní Technické služby podle ní pracují i o sobotách a nedělích.

„Po loňské změně chodníkového zákona jsme naštěstí zatím žádný problém se stížnostmi nebo dokonce úrazy neměli, ale přesto bych chtěla požádat obyvatele, aby nám při zimním úklidu pomohli tím, že budou udržovat prostranství před svým domem,“ uvedla starostka.

Podle Linhartové totiž ještě vloni solidarita Velvarských s městem fungovala poměrně dobře. „Ti, kteří si uklízeli před legislativní změnou, si většinou poradili i vloni, ale také se nám stalo, že nám volali především mladší lidé, že potřebují, abychom jim přijeli odhrnout sníh, aby si měli kam zaparkovat auto,“ zmínila.