I z těch nejzapadlejších míst Česka přicházely originální receptury na jarní nebo velikonoční pokrmy, které čtenáři a čtenářky buď sami vymysleli a nebo se v jejich rodině dědí z generace na generaci.

Dorazily receptury například od kuchařek a kuchařů z Všechovic, Uherského Hradiště, Kojčic, Podkrkonoší, Plzně a řada i ze středních Čech. Reprezentantkou Středočechů a finalistkou, kterou vybrala odborná porota, je Yvona Tučková z Kladna.

V přímém přenosu před zraky reportérů Deníku a objektivy fotoaparátů vykouzlila zhruba po hodině Yvona z Kladna křupavou voňavou velikonoční nádivku, která provoněla celé kychyňské studio Miele v pražském Karlíně, kde se akce konala.

Kromě pražských kolegů nechyběl ani Kladenský deník. Jako hrdý patron finalistky dovezl soutěžící až na místo.

Prosluněný páteční den a dobrá nálada vládla už cestou do karlínského kuchyňského studia.

Yvona, která bydlí v kladenské Metě, patří mezi kuchařky, jež se ničeho nezaleknou. Jako fortelná žena dokonce dokáže v momentě rozesmát a bavit celé okolí.

Svůj rodinný recept poslala Yvona za asistence sousedky e-mailem. Z finále v soutěži byla následně nejen překvapená, ale měla i velkou radost.

„Nečekala jsem to. Nikdy jsem nic nevyhrála.Ve vaření mám praxi. Byla to samozřejmost mojí generace, aby dívka uměla vařit než se vdá. Vše mě učila maminka, jinak jsem byla celý život dámskou krejčovou. Pocházím ze Hřebče. Mám tři děti, dva kluky a dceru.

Vařit jsem musela stále a pořád bylo vše snědené. Knedlíky jsem zadělávala v rokli a celý oběd vařila v kotli," říká s nadsázkou Yvona z Kladna.

Podle svých slov byla po letech vaření jako pro závodní jídelnu tak unavená, že druhému manželovi své kuchařské umění při seznámení zapřela. „Když se ptal, řekla jsem, že vařit neumím. Ale nakonec jsem se tomu nevyhnula. Děti už byly velké a z domova pryč.

Najednou byl problém uvařit jen pro dva. Neuměla jsem odhadnout malé množství. Stále nám jídlo zbývalo. Mohli jsme to jíst týden," vzpomíná Yvona.

Přestože ji nyní dospělé děti, které se rozutekly do světa, navštěvují sporadicky, a to ve dnech volna a o svátcích, jako správná maminka má vždy přichystanou nějakou dobrotu. K rodinnému stříbru patří i soutěžní velikonoční nádivka. A skutečně, byla skvělá. Yvona jí ve studiu Miele zadělávala opět kotel a v ústech se jen rozpadala.

„Nebyla jsem sice ve své kuchyni, a protože jsem poměrně malá, sotva na pult dosáhla a všechno náčiní bylo pro mě velké, i tak to bylo nádherné prostředí. Mám obrovský zážitek. Všechno tam bylo moderní a některé přístroje jsem ani neznala. Moc jsem si den užila.

Společnost lidí z Deníku v kuchyňském studiu byla fajn. U vaření jsme užili legraci a ještě si pochutnali. Můj výtvor všichni chválili. To je asi pro každou kuchařku největší odměna," řekla středočeská finalistka.

Kromě Yvony se s Deníkem sešli v pražském kuchyňském studiu i další finalisté soutěže, kteří vařili podle zaslaných receptů.

Zúčastnění měli například možnost ochutnat špenátovou roládu Pavly Janálové ze Zlínského kraje, mrkvového beránka Jitky Hoslové z Plzeňského kraje, kuřecí placičky Bronislavy Wittnerové z Olomouckého kraje a další pochoutky. Nechybělo ani dobré víno a zkrátka vše, co patří k milému setkání lidí.

Deník plný vaření

Zda se Yvona postaví na pomyslné stupně vítězů se čtenáři dozvědí v příloze Deník plný vaření, který bude součástí regionálních Deníků 28. března.

Recept na velikonoční nádivku Yvony Tučkové

Ingredience:

2 veky nebo ve stejném množství rohlíky z druhého dne

1 kg uzeného, 1/2 kg bůčku

Petrželka, pažitka, pórek

Pracovní postup:

Nakrájíme na kostičky 2 veky z druhého dne. Dáme do pekáče a přidáme nakrájený 1 kg uzeného a 1/2 kg obyčejného bůčku, který jsme předtím uvařili. Přidáme petrželku, pažitku a pórek.

Do studeného vývaru z masa zamícháme 10 žloutků a přidáme do veky s masem přisolíme. Vytvoříme hustší těsto, které zamícháme a nakonec přidáme sníh z bílků. Dáme do vymazaného pekáče posypaného prosátou strouhankou a pečeme dokud nezrůžoví povrch.