„V prvním ročníku ještě docházelo k veselým nedorozuměním, když se několik čtenářů domáhalo skutečné romantické schůzky,“ vzpomíná na začátky projektu Jitka Hrušková z oddělení edukace a komunikace Středočeské vědecké knihovny v Kladně. „V letošním roce už se čtenáři na akci předem ptali a těšili se, jaká překvapení na ně čekají,“ dodává.

V čem takové rande v knihovně spočívá? V půjčovně v prvním patře naleznou čtenáři na kulatých stolcích nadílku dárkově zabalených knih. Pokud mají smysl pro překvapení a zábavu, do randění se zapojí tím, že si z balíčků vyberou, nechají si knihu načíst u výpůjčního pultu jako běžnou výpůjčku, ovšem stále netuší, jaký titul si domů odnášejí.

Knihy nejsou nijak žánrově označeny. Je možné, že si čtenář doma vybalí knihu, kterou by si jinak nepůjčil nebo o jejím autorovi nikdy neslyšel. A právě v tom spočívá kouzlo rande naslepo. Knihovníci se tak snaží čtenářům rozšířit literární obzory.

U některých knih se také skrývá malé překvapení. Čtenáři tak mohou získat třeba volnou vstupenku na některou z akcí pořádaných knihovnou.

Knihy se půjčují na běžnou výpůjční dobu 30 dnů, v případě zájmu je možné výpůjčku prodloužit obvyklým způsobem. Vybírat a půjčovat si z nabídky přibližně padesáti titulů lze do soboty 11. května.