Tahle informace rozdrnčela telefony na krajském úřadu. Deníku to sdělila Zuzana Žídková z kanceláře hejtmanky. „Přestože v článku zmiňujete fakt, že činnost knihovny zůstane zachována, obracejí se na nás znepokojení obyvatelé Kladna s dotazy, proč budeme rušit Středočeskou vědeckou knihovnu a nahrazovat ji novým centrem,“ konstatovala. Potvrzuje, že s rušením vědecké knihovny se nepočítá – a ani nikdy nepočítalo. „Pouze bychom rádi rozšířili nabídku služeb občanům,“ zdůraznila Žídková.

Budova, kde v Kladně dříve sídlila Středočeská vědecká knihovna.
Nové centrum kreativity v Kladně: Vzniknout má z bývalé vědecké knihovny

Změny, které se týkají budovy vědecké knihovny, souvisejí s loňským dokončením jejích depozitáře. Významná část objektu tudíž přestala plnit svou dosavadní funkci spojenou s uložením a distribucí papírových dokumentů, upřesnil středočeský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP09). Nyní nepoužívané prostory je tak možné vyhradit jiným účelům – přičemž vedení kraje počítá s vytvořením zázemí pro práci kreativních profesionálů a jejich vzdělávání. Pokud kraj získá požadovanou dotaci, již v roce 2025 by v objektu zrekonstruovaném za 128 milionů korun (přičemž sto milionů korun má být kryto z evropských zdrojů) vedle knihovny mělo působit také nové kulturní a kreativní centrum.

„Chceme vytvořit sdílené prostředí pro podporu podnikání v kulturních a kreativních odvětvích. Rádi bychom tímto centrem napomohli vytvoření spádového centra pro oblasti vizuální komunikace a komunikace jako takové,“ poznamenal radní Švenda, jenž hovoří o vytvoření „inkubátoru v oblasti kreativních odvětví“.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

„Chceme podpořit vznik nových pracovních míst, což, doufáme, do určité míry zapůsobí preventivně z hlediska odchodu mladých lidí z regionu,“ upřesňuje radní Švenda a doplňuje: „Cílem je vytvořit jakýsi inkubátor v oblasti kreativních odvětví.“

Přestavbou budovy, jejíž podstatná část se po vybudování depozitáře vyprázdnila, přibude ke službám knihovny další nabídka, a to v podobě víceúčelového kulturního a kreativního centra. „Krajský úřad v úterý 13. září potvrdil informace Deníku, že se chystá vybudování ateliérů, dílen, učeben, studovny a coworkingového pracoviště. V novém objektu, který by měl být postaven na místě nynějších garáží, se počítá se vznikem víceúčelového prostoru sloužícího jako přednáškový a konferenční sál plus učebny.