Zatímco obě uvedené publikace lze označit za ´krváky´, nejnovější kladenská kniha je naopak velmi seriózní. Vychází právě v těchto dnech a ke svému 110. výročí vzniku ji vydává Středočeská vědecká knihovna (SVK). Jmenuje se Nakladatelské Kladno. Podtitul pak zní Z dějin kladenské knižní kultury.
„Přemýšleli jsme, jak výročí připomenout. O historii knihovny už různé publikace existují, proto jsme se rozhodli pro knihu mapující dějiny kladenských nakladatelů. Toto téma je nám blízké a uceleně ho zde ještě nikdo nezpracoval,“ uvedl vedoucí odboru doplňování a zpracování fondu SVK Jiří Mika.

„Zkontaktovali jsme se s Alešem Zachem, který pracoval jako vědecký pracovník zaměřující se na vydavatelské domy devatenáctého a dvacátého století v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Téma ho zaujalo a navázali jsme spolupráci,“ popsal původ vzniku knihy Mika.
Publikace má tři části. První z nich zní Kladenský nakladatelský příběh a je Zachovou uvodní statí o zdejších nakladatelích, knihkupcích a tiskařích. Také pod druhou částí – bibliografickým soupisem – je podepsán Aleš Zach. Jsou v ní uvedeny knihy vydané v Kladně od zmíněného roku 1877 až do poloviny minulého století, s výjimkou vlastních vydání, publikací institucí či firem. Závěrečnou třetí částí knihu doplnili Jiří Mika a jeho kolegyně Eva Wróblewská, kteří zpracovali medailony osobností nakladatelského Kladna, o nichž se hovoří v předchozích dvou částech.


Zítra si v SVK publikace vydaná v nákladu 800 kusů odbude svůj křest. K zakoupení bude nejen v knihovně, ale i u vybraných knihkupců.
V Malé galerii knihovny, v prvním patře hlavní budovy, pak bude od čtvrtka otevřena výstava připomínající produkci kladenských nakladatelů. K vidění zde budou nejen zajímavé publikace zapůjčené například Národním muzeem, Ústavem pro českou literaturu či Památníkem národního písemnictví, ale také výše uvedená nejstarší kniha o Fatimě. Výstavu si bude možné prohlédnout až do konce měsíce srpna.