Knihovna sídlí nyní v patře ve dvoře Městského úřadu Smečno a poskytuje tisíce svazků pro zábavu i poučení.

Po vybavení sálu se vedoucí knihovny Vlasta Fořtová dokázala za pomoci rodinných příslušníků přestěhovat v bleskovém termínu z nevyhovujících prostor v základní škole do sálu na náměstí, kde je nyní knihovna v centru dění.

Dva počítače s internetem pro čtenáře zdarma , otevřeno každý den. Taková je současná nabídka knihovny, která se bude časem ještě rozšiřovat. „Chystáme prodloužení výpůjční doby. Dvakrát týdně by mělo být otevřeno do večera. Knihovna v základní škole fungovala osmnáct let. Dlouhou dobu byla v dobrém stavu, ale začala se tam rozrůstat plíseň. Knihovna byla roky velmi funkční, protože děti celkem dost četly. Nyní, když je internet, hry a počítače, jejich zájem opadnul. Kvůli tomu, že pro běžného čtenáře byla knihovna navíc dost z ruky, vedení města rozhodlo, že zařízení bude v centru v nových reprezentativních prostorách,“ řekla vedoucí knihovny Vlasta Fořtová.

Stávající místnost je moderní, pouze o něco menší. Vedoucí knihovny se proto rozhodla, že svazky, které se již delší dobu nepůjčovaly, zůstanou, po dohodě s ředitelkou školy, ve dvou místnostech v depozitáři.

Současně s knihovnou bylo ve Smečně otevřeno i malé infocentrum, kde jsou pro veřejnost k dispozici propagační materiály o městě. Na prodej jsou i upomínkové předměty.

„Jde nám o to, aby se Smečno dokázalo ještě více zviditelnit a prosadit i kvůli tomu, že je zde řada kulturních památek. Dle mého názoru jdou knihovna a kulturní památky velice dobře dohromady,“ podotkla Vlasta Fořtová, která usiluje o co nejvyšší kvalitu poskytovaných služeb a tudíž i o získání registrace takzvaného zeleného ÍČKA.

Podle názoru vedoucí knihovny se poněkud mění skladba návštěvníků centra a zároveň s nimi bude nutné vysledovat, co lidé požadují a jaké knihy bude třeba nově nakoupit.

Ve smečenské knihovně jsou nyní k dispozici knihy různých žánrů. Stejně jako na jiných místech regionu si knihovníci vypomáhají dle potřeby pomocí výměnné služby z Kladna nebo po domluvě se slánskou knihovnou.

Smečenstí mají stejně jako jiná města k dispozici i drahé svazky, které se půjčují výhradně takzvaným absenčním způsobem. Smečno vlastní například Kroniku lidstva či velkou knihu o zvířatech, stejně jako encyklopedie, které není možné odnášet domů, neboť by bylo nepříjemné, kdyby nějaký kus následně chyběl.

Podle vyjádření knihovnice je možné získat na požádání pro potřeby slabozrakých občanů například po domluvě s kladenskou vědeckou knihovnou i audiokazety s nahrávkami knih. „Dle přání se přizpůsobíme, aby byl náš čtenář vždy maximálně spokojen,“ uzavřela knihovnice Vlasta Fořtová.