Dvojité výročí oslavila před nedávnem Městská knihovna v Unhošti. V listopadu loňského roku to bylo právě 110 let od jejího založení a letos v březnu 10 let od přestěhování do nových prostor.


U této příležitosti připravili pracovníci knihovny od konce března do poloviny dubna zejména pro malé čtenáře řadu akcí.
„Za tuto dobu nás navštívilo 28 tříd z místní školy i mateřské školky včetně žáků ze speciální školy Slunce. Chtěli jsme dětem přiblížit historii knihovny a zároveň upozornit na to, že čtení je plnohodnotná zábava a je z čeho vybírat,“ uvedla vedoucí dětského oddělení Lucie Chvojková.


Pracovnice knihovny v tomto období pro nové čtenáře navíc přichystaly zajímavý bonus. Dočasně snížily ceny ročního poplatku na polovinu a tato snaha se jim skutečně vyplatila. „Za dobu, kdy jsme besedy pořádaly, se k nám přihlásilo 42 nových dětí,“ okomentovala s úsměvem Chvojková. Zároveň také sdělila, že v současné době je v knihovně registrováno asi 220 dětských čtenářů a zhruba 350 dospělých.


Ke světovému Dni knihy a autorských práv, jenž se uskutečnil včera, knihovna uspořádala i další program pro malé čtenáře. „Od úterý do čtvrtka jsme tu každý den měli jednu třetí třídu z unhošťské školy a děti si vyzkoušely literární testy na práci s knihou,“ řekla knihovnice.


Zatím co ve svých prvopočátcích patřily mezi nejpůjčovanější kusy v knihovně časopisy Zlatá Praha a humoristický Švanda dudák, současné dospělé čtenáře podle Lucie Chvojkové nejvíce lákají detektivky a hodně čtené jsou také příběhy týraných žen.


I mezi dětmi teď vedou detektivky, ale jsou to především ty, které nabízejí něco navíc. Mezi nejpůjčovanější tak patří Dračí srdce s mečem nebo Klub záhad s lupou. Díky přidaným pomůckám tak mohou řešit zadané úkoly a objevit v knize něco, co pouhým okem není vidět.


Novodobá hostorie un〜hošťské knihovny se začala psát v roce 1998, kdy rada města rozhodla, že budova úřadu bude patřit pouze jednotlivým odborům, a přízemí, kde do té doby sídlila knihovna, bude novým sídlem stavebního úřadu. Z nabízených možností se přitom zdála nejvhodnější budova bývalého zdravotního střediska.


Knihovnice v té době musely balit a očíslovat okolo 40 tisíc knih. Ještě před nastěhováním ale prostory čekaly nemalé úpravy jako bourání příček, renovace oken a nová elektroinstalace. Když už se zdálo, že by bylo možné zpřístupnit alespoň dětské oddělení, v budově praskl odpad a s pracemi se začalo nanovo. Oficiálně byla knihovna otevřena 24.3.1999.