Půjčovna knih, která přivítá po dlouhé době své čtenáře už v pondělí 27. dubna, je knihovna ve Smečně. Otevřeno bude mít od 10 do 18 hodin. V úterý mají naopak zavírací den. Na stránkách také upozorňují, že návštěvníky čeká omezený režim. 

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Od pondělí od 8 hodin bude otevřená i knihovna na Stochově. A po dobu trvání nouzového stavu bude otevřena vždy v úřední dny městského úřadu. Další otevírací den je pak středa a čtvrtek. Vstup do budovy městského úřadu a pohyb po budově je možný pouze s rouškou. Čtenářům nad 70 let nabízejí pracovníci knihovny i rozvoz knih domů.

V Kladně otevření v úterý avizuje Městská knihovna, a to od 8.30 hodin. Stejně tak otevřou pobočky v Rozdělově a ve Švermově. Všichni příchozí musí vstupovat s rouškou a v oddělení se nesmí nacházet najednou více jak 5 osob. Dospěláci si mohou vypůjčit deset knih, děti polovinu. Každá navrácená knížka putuje rovněž do karantény. V knihovně se nesmíte zdržet než dvacet minut. Stejně jako jinde doporučují i v této knihovně objednávku knih předem elektronicky.

Středočeská vědecká knihovna by měla otevřít také už v pondělí. „Dnes v 8 hodin ráno byla obnovena možnost elektronického objednávání výpůjček, včetně aktivace starších objednávek, zmražených po uzavření SVK. Rovněž od pondělí od 8 hodin je možno vracet výpůjčky, ovšem prozatím pouze prostřednictvím biblioboxu, tj. bezkontatně - tím se zcela eliminuje kontakt knihovníků s knihami, které mohou být zdrojem nákazy a také tvoření front, ke kterým při návratu knih standardně v knihovnách dochází,“ uvedl ředitel SVK Kladno Tomáš Ondrášek. Vrácené knihy budou, podobně jako v jiných knihovnách, uloženy na 4-5 dnů do nově zřízeného meziskladu (karantény), a teprve poté zařazeny zpět do fondu.

Největší radost ze znovuotevření mají podle webových stránek zjevně ve Slaném - knihovna Václava Štecha začne od úterý 28. dubna také postupně uvolňovat provoz v omezeném režimu. Nově budou mít ve středu otevřeno jen pro seniory nad 65 let, a to od 9 do 12 hodin. Zavedou také polední pauzu od 12 do 13 hodin, kdy v knihovně dojde k dezinfekci podlah, klik, pultů, klávesnic a dalších dotýkaných věcí. Pobočky knihovny Na Dolíkách a na Dolíně zůstávají nadále zavřené, stejně jako studovna a oddělení pro děti. Podrobné podmínky pro půjčování knih uvádí knihovna na svém webu.