Tu má na svědomí čtveřice autorů – Robin Ambrož, bývalý dlouholetý zaměstnanec Lesní správy Lány a současně pěstební inspektor, lánský uznávaný písmák Václav Vodvářka, Štěpán Stanický, který je již 25 let zaměstnancem lánské lesní správy, a fotograf Jan Navrátil.

„Jedná se o první ucelenou, komplexní a vyváženou publikaci o Lánské oboře. Kniha pojednává o této severní část Křivoklátska, a to od pravěku, přes středověk, až do novověku. Část knihy s názvem Lidé a události popisuje život v oboře, prakticky největší částí knihy je pak obrazová část, která je složená jak z historických, tak i současných fotografií,“ uvedl u příležitosti křtu ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, podle kterého základní rysy knihy vznikaly již v době, kdy obora slavila 300 let od svého založení, což bylo asi před pěti lety. „Tuto myšlenku jsme oživili asi před dvěma lety s tím, že knihu vydáme ke stému výročí založení Československa. Myslím si, že se publikace velmi povedla. Děkuji všem, kteří se na vydání této nádherné publikace podíleli,“ dodal Balák s tím, že materiálů, které nebyly do knihy zařazeny, je tolik, že by vydaly na dalších deset obdobných knih.

Prezident republiky Miloš Zeman při křtu připomněl, že každý strom v Lánské oboře je památníkem. „Není jím pouze Dohodový dub, o kterém se neustále mluví, a to i v téhle publikaci. Památníkem starých časů je každý strom v Lánské oboře, ať už je živý a zdravý, nebo je z něho pouhý pahýl. Vždy se budu s láskou do Lánské obory vracet,“ řekl prezident s tím, že vždy když oborou projíždí, vybaví se mu Tolkienův kouzelný les.

„Přečetl jsem si knihu o Lánské oboře, a protože je krásná, tak ji budu číst i podruhé. Je jen málo knih, které si zaslouží, aby je člověk četl dvakrát,“ prozradil prezident Miloš Zeman.