Jako první jsme navštívili Finanční úřad v ulici Osvobozených politických vězňů. Ještě než jsme si stačili uvědomit, že před vchodem jsou schody, ochotný muž nám ukázal, že hned vedle je bezbariérový nájezd. „To jsem ani nevěděla, že tu je,“ zaradovala se Martina Jonášová, kterou doprovázela její známá Dana Fenclová. Při vchodu do budovy jsme zjistili, že hned naproti jsou dva výtahy, a proto jsme se rozhodli, že vyzkoušíme, zdali se tam i s kočárkem složíme. „Tady to půjde, ale třeba na magistrátu se s kočárkem nevejdeme,“ řekla Jonášová. A také že ano. Budova finančního úřadu tedy naším testem prošla.

Vzhledem k tomu, že nebyl úřední den, rozhodli jsme se, že vyzkoušíme i jiné budovy než úřady a vydali se do blízkého obchodu s textilem na náměstí Starosty Pavla. „Také jsem se několikrát setkala s tím, že mě do obchodu s kočárkem nechtěli pustit. Například v jednom krámě na Václaváku v Kročehlavech mají přímo na dveřích vyvěšeno, že vstup s kočárky je zakázán. No, alespoň vám obsluha nabídne, že vám ho pohlídá. V tomhle obchodě na náměstí jsme ale žádný problém neměli,“ řekla Dana Fenclová.

Na řadu přišla i Komerční banka na témže náměstí. I zde jsme poměrně bez problémů našli výtah do něhož se vejde kočárek minimálně s jednou osobou.

Nejhůře jsme pochodili v budově magistrátu. Přesto, že jsme si vybrali neúřední den, požádali jsme pracovnici informací, zdali by nás do budovy vpustila, abychom mohli zkusit, jestli se zde můžeme bez problémů s kočárkem pohybovat. Neuspěli jsme.

„Do výtahu se s tímto kočárkem určitě nevejdete. Maminky, které si zde něco potřebují vyřídit, si je mohou ponechat u nás na informacích a my jim je pohlídáme. Nebo pokud chtějí, mohou tu nechat pouze kočárek a dítě si vzít s sebou,“ sdělila pracovnice.

Nejčastěji přitom z úst maminek zaznívá názor, že mají problémy s hromadnou dopravou a stěžují si na nedostatek nízkopodlažních autobusů. Mnohé z nich si proto jen kvůli cestám autobusem musí pořizovat další skladnější kočárek. Ty, které na něj nemají, pak často musí žádat o pomoc jiné lidi a přitom narážejí na neochotu ze strany cestujících a někdy také řidičů.

„Moje dcera na vycházce s dítětem chtěla autobusem vyjet pouze kopec od Baumaxu směrem do Kročehlav, protože ten kočárek je poměrně těžký, než ho vyveze nahoru. Na spodní zastávce nastoupila a když si na vrchní zastávce zazvonila, že chce vystoupit, řidič jí vynadal, že aby jela jednu stanici si nemusela ani nastupovat,“ dodala Martina Jonášová.

Ivana Šímová

Většinou sama s kočárkem po úřadech nechodím. Beru si s sebou babičku, která mi ho pohlídá. A pokud už sama musím, tak kočárek nechám v autě a dítě si vezmu na ruku.

Radka Krátká

S kočárkem po úřadech nejezdím. Většinou si vždy dopředu dohodnu hlídání. Navíc mám ještě jedno o trochu starší dítě a to čekání ve frontách nesnáší, takže hlídání je nezbytné.

Petra Bejčková

Největší problém mám v autobusech. Jezdí velmi málo nízkopodlažních. Také v některých obchodech musím kočárek odstavit a dítě vyndat. V nemocnici se dostaneme všude.

Kateřina Paiskrová

Na finančním úřadu problémy nemám, ani na sociálce. Ale pokud musím jet MHD, beru si druhý kočárek, který je lehký. Také se s ním občas nemohu dostat do výtahu v nemocnici.

Zuzana Vlková, Matěj Říha