Co by to bylo za vesnici, kdyby v ní nefungovala hospoda. A přesto, nejdůležitější strategické místo uprostřed Kokovic přišlo na základě místního referenda o hostinského. Z tohoto důvodu jsou nyní obyvatelé obce rozděleni na dva tábory. Jedni nemohou pochopit, proč byl výčepní odvolán, když byli s jeho službami spokojeni, druzí tvrdí, že situace byla v tomto stavu dále neudržitelná a nesnesitelná.

Zastupitelé rozhodli
Kvůli tomu, že téměř stovka obyvatel již na počátku měsíce vyjádřila svůj nesouhlas se setrváním hostinských – manželů Dickových v místě prostřednictvím hlasovacích lístků a sami si zvolili Věru Henselyovou, vzali tuto skutečnost na vědomí minulou středu i zastupitelé sousedních Klobuk, pod které Kokovice spadají.

„V Kokovicích byly neshody již od listopadu kvůli tomu, zda mají manželé Dickovi setrvat dále jako hospodští. Mezi tím přišla i petice, která je ale podpořila. S našimi zastupiteli jsme se však nedokázali dohodnout vzhledem k tomu, že osadní výbor z Kokovic chtěl i nadále vybrat zájemkyni o pronájem hospody Věru Henselyovou. Dopadlo to tak, že došlo k oněm zmíněným volbám, které vyšly jednoznačně v její prospěch. Přesto si nemyslím, že je to pro paní Henselyovou výhra, protože ta restaurace není výdělečný podnik. Ale jestliže má do toho chuť, ať to zkusí,“ sdělil starosta Klobuk Vladimír Procházka.

Hlas lidu, hlas boží
Kladenský deník se pokoušel získat vyjádření i od odvolaného hostinského Oty Dicka, bohužel v místě bydliště se nám ho zastihnout nepodařilo. Podle jeho sousedů a skalních příznivců byly volby fraška a odvolání hostinského považují přinejmenším za zmanipulované.

„U těch voleb jsem byl a když jsem viděl, že je to předem jasné, raději jsem odešel. Celé čtyři roky nebyly proti Otovi námitky a najednou bylo potřeba se ho zbavit. Nejsem stálý host, ale kdykoli jsem si šel k němu pro pití, vyhověl mi, stejně tak když jsem potřeboval cigarety, i když bylo zavřeno,“ uvedl Jaroslav z Kokovic. Podobně hovoří i další obyvatelé.

„V hospodě jsem nebyl už tři roky, ale s Otou jsem kdysi hrával mariáš. Podle mě je to dobrej chlap. Ty volby, co se tu uskutečnily, byla pěkná habaďůra. Přijel sem autobus komediantů, přátel těch loutkářů, kteří v obci bydlí, pořádají pro děti představení a kamarádí s paní Henselyovou. Odvolili a zmizeli,“ uvedl Oldřich Krupka. K tomuto názoru se přiklání i další muž z obce, jenž vidí volby hostinského jako zmanipulované, předem připravené a nespravedlivé.

„Paní Henselyová má zřejmě velkou podporu chalupářů a herců, kteří chtějí oživit kulturu v obci a sál hospody používat k těmto účelům. Jenže malé děti ty pohádky nechápou a spíše se bojí. Naše Anička naposledy utekla, když to viděla,“ vyjádřil se Oldřich Slanař.

Oponenti promluvili
Pravdou ale je i to, že mnoho lidí v obci s nabídkou sortimentu hospody, provozní dobou i přístupem hostinského spokojeni dlouhodobě nebyli. „Pivo nemělo dobrou teplotu a neměl ani utopence a kafe měl zatuchlé. Spokojenost nebyla. Před tím byl zaměstnán v Kladně u firmy, kde pobíral rok marodní a tady dělal načerno, takže se tam s ním nakonec taky rozloučili. Tak mi řekněte, co to je za pracanta,“ vyjádřila se žena z Kokovic.
Jestli byly volby hostinského zmanipulované lze dokázat už jen stěží, pravdou zůstává, že vše má v rukou nyní Věra Henselyová, která musí místní přesvědčit, že to myslí především dobře.

Hlavně vytrvat
„O hospodu jsem požádala, protože byli lidé dlouhodobě nespokojeni. Všem se člověk zavděčit nemůže, ale mám chuť to zkusit a hlavně pořádat v obci kulturní akce a dopřát lidem kvalitní sortiment zboží. Můj otec má hospodu v sousedních Klobukách, tak mi jistě poradí, co dělat, aby lidé byli co nejspokojenější,“ sdělila nová hostinská Věra Henselyová.

POZNÁMKU NAJDETE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ KLADENSKÉHO DENÍKU 22. PROSINCE