Kladno - Cyklisté jsou spolu s chodci nejohroženějšími účastníky silničního provozu. Tato věta bezezbytku neplatí. Ačkoli denně na silnice Kladenska a Slánska vyjíždějí na bicyklech stovky lidí, policisté letos evidují pouhé čtyři nehody, v nichž figurovali i cyklisté.


Pravděpodobnost jejich zranění při kolizích je ale stále velmi vysoká. „Zmíněné čtyři kolize si vyžádaly jedno těžké a tři lehká zranění. Za srovnatelné období loňského roku je statistika zcela stejná,“ informovala mluvčí okresního ředitelství policie Jana Dětská.


Podle mluvčí kladenských stážníků Jiřiny Forejtové se sice výrazně nezvyšuje počet těch, kteří na svých bicyklech používají bezpečnostní prvky, například odrazky, ale přibývá lidí s cyklistickými helmami. Nejsou to jen děti, pro něž je nošení přileb do 18 let povinné, ale také dospělí.


Výjimkou ale nejsou naopak případy, kdy cyklisté ohrožují jiné občany. „Letos máme například v evidenci muže, který byl zastaven při jízdě na kole s více než dvěma promile alkoholu v krvi,“ sdělila Forejtová. Výjimkou nejsou ani cyklisté projíždějící po kladenské pěší zóně, přestože je to zde zakázáno. „Když někdo jede pomalu, zpravidla to vyřešíme domluvou. Pokud ale kličkuje mezi lidmi a ohrožuje tak jejich zdraví, pokuta ho nemine,“ varovala mluvčí městské policie.


Snížení rizik nehod s osobními automobily bylo i cílem včerejšího okresního kola soutěže mladých cyklistů, které se uskutečnilo v areálu kladenského sportovního gymnázia a na dopravním hřišti v Rozdělově.