V posledních dnech dosahovaly hodnoty na teploměru svého vrcholu, což mělo za důsledek zvýšené množství výjezdů záchranářů k lidem, kteří vlivem horka zkolabovali nebo se zhoršil jejich zdravotní stav. Nejčastější výjezdy k těmto případům jsou kolem poledne.

Ohroženi jsou zejména kardiaci a astmatici, kteří trpí především dechovými obtížemi a může u nich dojít až k srdečnímu selhání. V krajních případech u nich hrozí až šokové stavy. Mezi další skupiny obyvatel snášející vlny veder těžce patří také ti s nedostatečně vyvinutým termoregulačním systémem.
Jedná se o děti, které ho ještě nemají plnohodnotně vyvinutý a staré lidi, již už ho naopak postrádají. Těm hrozí přehřátí a následná dehydratace organismu, jelikož nemají velkou potřebu pít a ani v těchto teplých dnech nepociťují horko.

„Záchranáři vyjížděli po dosavadní dobu prázdnin na Kladensku k desítkám případů kolapsů vinou horkého počasí. V některých dnech se počet výjezdů zvyšoval i na pět případů. Nejčastěji se jednalo o osoby staršího věku. Záchranná služba se při svých výjezdech snaží postižené zchladit. Odvedou pacienta do chladnějšího prostředí, zvednou mu dolní končetiny a dostatečně ho zavodní infuzní terapií, aby se zmírnila dehydratace organismu. Postižení jsou vždy odváženi do nemocnice na vyšetření, aby se našla přesná příčina jejich kolapsu a vyloučila závažnější příčina daná dosud neurčeným onemocněním,“ informovala mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Lékařka z kladenské kardiologické poradny radí seniorům, jak by se měli v parných dnech chovat a co je třeba udělat při případných problémech.

„Starší lidé si vyslechnou rady lékaře, ale poté udělají pravý opak. Paní jde v parném dnu nakoupit, ačkoli ví, že by neměla. Pak zkolabuje ve frontě. Starší člověk, a zvláště kardiak, by měl dodržovat hlavní zásady. Když je horko, měl by zůstat doma ve stínu a dodržovat pitný režim. Také je důležité dávat si pozor na kombinace jídel. Pokud musí bezpodmínečně jít někam ven, tak aby před odchodem nesnědl například kuře s majonézou nebo zmrzlinu. Pravidelně se někde posadit, napít se a zchladit se, nejlépe odpočinout si někde ve stínu na lavičce. Starší člověk by se měl snažit si nákupy a potřebné věci obstarávat někdy v ranních hodinách. Pokud je to možné, neměl by vycházet z domu sám, ale v doprovodu jiné osoby,“ poradila kardioložka.

Příznaky kolapsu mohou být náhlé a o to více nebezpečné, jelikož i minimální signál může končit pádem na zem. „Srdeční onemocnění jsou velmi často spojená s centrálním nervovým systémem a největší hrozba je snížená prokrvenost mozku. Kardiaci mají snížený srdeční výdej a tím pádem trochu omezený krevní oběh. Pokud se málo napijí a ještě se do toho začnou potit, zahustí se jim krev a poklesne tlak. Může dojít k chvilkové nedokrevnosti mozku a následuje pád. Když má člověk pocit, že může ztratit vědomí, měl by okamžitě volat záchrannou službu,“ dodává odborník.

V poradně evidují několik tisíc kardiaků, což není konečný počet obyvatel Kladenska se srdeční vadou.