Přestože obecní policie v Kolči působí při tamním úřadě teprve od poloviny loňského roku, dokázali její strážníci přinést do obecní pokladny již několik set tisíc korun.

Kvůli tomu, že včetně Kolče dohlížejí v šesti smluvních obcích na pořádek a v dalších jedenadvaceti usměrňují dopravní situaci, jsou pro mnohé lidi vítaným přínosem a jiným naopak trnem v oku.

Díky dvěma radarům, které mají strážníci k dispozici, jsou schopni měřit rychlost hned na několika místech regionu. Přesto mají někteří odpůrci k jejich práci výhrady v tom smyslu, že práce kolečských strážníků se poněkud vzdaluje původní myšlence.

„Na to nemusejí být strážníci, aby stáli u silnice a celý den jen vybírali pokuty. Strážník je od toho, aby dohlížel na pořádek v místě, a ne že bude jezdit desítky kilometrů jen kvůli měření rychlosti,“ uvedl jeden ze stěžovatelů. Podle posledních informací budou Kolečští skutečně co nevidět měřit rychlost nejen v Třebízi, ale třeba i v Mělnickém a později Jizerním Vtelnu.

„Všechno je v souladu se zákonem a na základě smluvního vztahu. Je to věc nabídky a poptávky a když nás obce žádají o spolupráci jen v oblasti měření rychlosti a kontroly přestupků, nikoli pro ochranu veřejného pořádku, vyhovíme jim,“ uvedl kolečský starosta a zároveň šéf tamních strážníků Radek Moulis.

Zřejmě z úsporných důvodů (smluvní obec musí platit 196 Kč/hod. za strážníka, 12,50 Kč/hod. za výstroj a za dopravu 6 Kč/km) si kolečské strážníky žádá v současné době pro účely veřejného pořádku pouze pět okolních obcí. „Hlídkovou činnost provádíme v Kolči, Jemníkách, Otvovicích, Tuchoměřicích a Zákolanech a zájem nově projevily i Olovnice, Třebusice a Velvary. Možná jsme pro někoho konkurencí, ale stejně tak ji budeme mít brzy i my, protože od prvního května vznikne obecní policie i v nedaleké Stehelčevsi,“ doplnil starosta Moulis. Ať již se jedná o konkurenční boj ve státních službách či nikoli, pravdou zůstává, že velké procento současných kolečských strážníků pochází z řad slánské městské policie, když velkou motivací
k odchodu byly nepochybně vyšší platy.

Starosta Slaného a zároveň velitel tamní městské policie Ivo Rubík je v těchto dnech na dovolené, přesto se Kladenskému deníku v on-line rozhovoru vyjádřil takto: „Systém práce strážníků v Kolči je nedobrý. Ve své podstatě poškozuje jméno obecní policie jako takové. Strážníci tu nejsou jen proto, aby měřili překračování rychlosti. Jejich zaměření musí být širší. Navíc postupy Kolče hraničí se šikanou veřejnosti,“ řekl Ivo Rubík.