„Přestože celá akce byla zveřejněna a byly rozvěšeny letáčky s informací o konané brigádě, účast nebyla skoro žádná. Lidé asi v dnešní uspěchané době dají raději přednost víkendovému pohodlí, nákupům či televizním pořadům, než že obětují vlastní domácí práci před potřebnou záchrannou akcí, která se nyní na zámku koná,“ poznamenala smutně Magdaléna Jakubíčková z uvedeného nadačního fondu.

V sobotu dorazili prakticky jen členové její rodiny a jeden člen ze správní rady fondu. „Zvolili jsme proto variantu výstavby provizorního oplocení s tím, že jsme v areálu zámku vysbírali z navezených černých skládek pneumatiky a do těch jsme postupně zabetonovali sedmnáct stojek,“ uvedla Jakubíčková.

V neděli přišel i druhý zakladatel nadačního fondu, starosta Kolče Radek Moulis, který svou pozici zaujal u míchačky. Zabetonováno bylo dalších 18 stojek. Přijel i bagr, jenž pro ně alespoň částečně srovnal terén pro jejich umístění, odvezl hromady pořezané náletové dřeviny z předešlé brigády a přesunul několik černých skládek. „Bylo fajn, že bagr dorazil, ale pořád je moc málo nadšených a k záchraně zámku nápomocných lidí. Stále nemáme dost finančních prostředků na to, abychom si mohli dovolit zaplatit i tu nejlevnější pracovní sílu,“ vysvětlila Jakubíčková.

Podle ní je potřeba zámek v nejbližší době oplotit, aby nedocházelo k rozkrádání stavebního materiálu, až bude započato se záchranným statickým zajišťěním objektu a zamezit tak rovněž vytváření dalších nežádoucích černých skládek, které areál v minulých letech znečistily.