Sraz brigádníků jev devět hodin před památníkem padlých v Kolči. Zúčastnit se může kdokoli, komu není osud zmíněné památky lhostejný. Účastníkům brigády bude v květnu umožněn vstup na chystaný folkový festival zdarma.

„V plánu je dotáhnutí pletiva na potřebných zbývajících místech, úklid a dočištění nádvoří, zadělání otvorů proti vniknutí do zámku a sýpky. Dále pak brigádníci budou vyklízet odpadky a suť, přerovnají a rozeberou sundané konstrukce krovu. Pokud můžete, vezměte s sebou pracovní rukavice, hrábě, lopaty, stavební kolečko a dobrou náladu,“ vzkazuje zájemcům Magdaléna Jakubíčková z Nadačního fondu Koleč, jenž zámek získal loni v dražbě za 5,3 milionu korun a vyvíjí činnost na záchranu památkově chráněných objektů.

Zmíněné práce jsou zároveň přípravou pro konání benefičních koncertů na nádvoří. První z nich bude 16. května ve znamení folku. V Kolči zahrají dvojice hudebníků Miroslav Paleček + Michael Janík, Slávek Janoušek + Luboš Vondrák, dále vystoupí Bob a bobci, Bodlo, Jen tak tak, 4zdi, Simona Klímová, Veget, Pětník, Surikhata a Jiří Šmidt. Mezi doprovodné akce bude patřit jízda na koních, tombola, otevřena zde bude čajovna.

Mezi další připravované kulturní akce patří v sobotu 30. května – Ubelli fest, benefiční koncert rockové hudby a v neděli 7. června Medová pouť. „Jejich cílem je také seznámit veřejnost s projektem záchrany zámku,“ poznamenala Jakubíčková.

Před podpisem je smlouva nadačního fondu s krajským úřadem, jenž přislíbil poskytnout na projektovou dokumentaci rekonstrukce krovů a statický posudek částku 150 tisíc korun. Odhad na celkovouopravu zámku však činí 50 až 60 milionů korun. Fond se proto intenzivně snaží získat další prostředky, ať už z evropských fondů či prodeje některých pozemků v blízkosti zámku.

„Plánujeme, že by zde v budoucnu bylo muzeum včelařství, pro nějž jsme získali velkou podporu svazu včelařů, neboť Koleč a okolí se tímto oborem velmi proslavily. V hlavní budově by pak byla umístěna expozice o zámku, návštěvníci by zde získali i informace o dalších památkách v regionu,“ nastínila Magdalena Jakubíčková.