Poté, co armáda vojenské objekty převedla do majetku města, začíná na konkrétní podobě nabývat jejich přeměna na vysokoškolský areál.

Vedení kladenského magistrátu předpokládá, že by v hlavní budově bývalých kasáren mohla být vysoká škola stomatologická, v bočním objektu kdysi přezdívaném generální štáb by byla umístěna vysokoškolská knihovna, uprostřed areálu vysokoškolský klub a v zadní části, směrem k Sochorově a Strouhalově ulici, především studentské koleje, případně další výukové prostory Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

„Budeme se snažit, aby práce na přestavbě začaly ještě letos, ale to se týká spíše hlavní budovy a objektu generálního štábu. Před další rekonstrukcí areálu totiž bude nutné zbourat někdejší sklady pohonných hmot a jídelnu. To bude vzhledem k finanční náročnosti trvat roky,“ sdělil kladenský primátor Dan Jiránek. „Předpokládáme ale, že s případným využitím evropských fondů z Regionálního operačního programu a programu Věda a výzkum pro inovace, by město Kladno mohlo mít do tří až čtyř let svůj vysokoškolský areál,“ dodal primátor.

Magistrát má nyní zpracovány tři disertační práce studentů ČVUT týkající se právě přestavby areálu. O dalším osudu kasáren Lidice budou už 26. února rozhodovat zastupitelé města.

V Kladně nyní působí tři vysoké školy. Vedle zmíněného ČVUT je to soukromá Vysoká škola finanční a správní a také Středočeský vysokoškolský institut. Navštěvuje je několik stovek studentů, kteří zde zatím nemají možnost ubytování na kolejích a většina z nich sem musí denně za vzděláním dojíždět.

Robert Božovský

Na co by město mělo přeměnit bývalé kasárna?

Stela Piamierová

Určitě na nějaké sociální zařízení, rozhodně ne žádný průmysl. Například komunitní centrum, domov důchodců nebo školku, těch je myslím málo. Jen ať to nechátrá.
Martin Hanzlíček
Těžko říci, já totiž vůbec netuším, jak ty objekty v areálu kasáren vypadají. Každopádně v Kladně je málo solidních parků, ve kterých by se člověk nebál procházet.
Jan Louvar
Na něco pro mladé lidi, třeba na diskotéku nebo zařízení, kde by bylo spojené příjemné s užitečným. Knihovna s barem, internet, nějaké obchody nebo například multikino.
Petr Stehlík
Žádné další nákupní centrum bych nedoporučoval. Poblíž Sletiště by se hodilo ještě nějaké sportoviště zaměřené na relaxační sporty, bowling, squash nebo posilovnu.
Michaela Háčková
Nebydlím sice v Kladně, ale nikde jsem tu neviděla velké nákupní centrum jako je například v Praze. V nich bývá vše, na co si člověk vzpomene, od knihkupectví po pekárnu.