Kvůli množícím se stížnostem na údajný špatný stav koní, nevhodné zacházení s nimi a nedávný úhyn jednoho z hřívnatých svěřenců přimělo Kladenský deník, aby se vydal na místo a situaci objektivně monitoroval. Stájník Vladimír Kubr společně s přítelkyní provozovatele jízdárny Josefa Krále Kateřinou Chloupkovou jsou údajně původci problémů, které na Sletišti vznikají.

Nenávist nebo možná závist
Zdá se, že za spory se skrývají především osobní averze vůči osobě Josefa Krále. Předsedou stáje se stal teprve před nedávnem, když si ho do svých řad zvolili kladenští sokolové po zesnulém Miloši Poncarovi. Vzhledem k tomu, že kromě stájí na Sletišti chová ještě i dvacítku koní v nedalekém Libušíně, kde je jeho statek v rekonstrukci, je svým nepřátelům dlouhodobě trnem v oku.
Spory o údajně nesprávnou péči o koně vrcholí v těchto dnech zřejmě také kvůli tomu, že stáj na Sletišti by měla do svého majetku navíc získat tři služební koně rušeného jízdního oddílu Městské policie Kladno.

„Pan Král se podle našeho názoru nedokáže perfektně postarat ani o koně v Libušíně, což dokladují fotografie vyhublých zvířat. Nevím, jak chce zvládat náročnou práci v kladenské jízdárně. Rád by v budoucnu poskytoval jízdy a hipoterapii i lidem se speciálními potřebami. K tomu ale nikdo z jeho pracovníků nemá potřebnou kvalifikaci, proto se o budoucnost zvířat obáváme,“ uvedla provozovatelka hipoterapie na někdejším dole Vaňkovka poblíž Srb Monika Wimmerová. Poté co se se svými poznatky obrátila na redakci, začaly jí na mobilní telefon chodit výhrůžné esemesky.

Pro koně jen to nejlepší
„Je mi to hrozně líto, protože jsem chtěla pouze pomoci těm zvířatům. Jestli ale existuje skupina vlivných lidí, kteří mě budou zastrašovat, jsem na ně krátká,“ řekla Monika Wimmerová.

Kladenskému deníku se ke stížnostem na nevhodnou péči o zvířata vyjádřily včera navíc ještě čtyři na sobě nezávislé osoby, které tvrdí, že ve stáji nemusí být vše v pořádku.

„Mívala jsem tam koně před lety, ale způsoby stájníka Vladimíra Kubra se mi nelíbily. Kromě jiného byl kůň často vyplašený, tak jsem si zvíře odvezla,“ uvedla chovatelka. Další žena navštěvující pravidelně stáje nám sdělila, že výcvik vedený Kateřinou Chloupkovou není odpovídající a její metody výchovy koní jsou prý doslova brutální.

Vše vyvrcholilo tím, že nemocný kůň, který měl evidentní vadu a byl dýchavičný, vozil na Dnech Kladna děti v obrovském horku a pár dní na to pošel.
Tomuto nařčení se chovatelka Chloupková brání stejně jako tvrzení, že uhynulý kůň byl přetěžován. „Koně jsme na Dny Kladna vyvedli, ale když jsem viděla, že mu není dobře, okamžitě jsem ho odvedla do stáje. Za několik dnů uhynul. Měl vrozenou vadu,“ hájí se nařčení Kateřina Chloupková.
Její přítel a provozovatel stáje se domnívá, že za všemi problémy se ukrývá především lidská závist.

„Podle mého názoru by se dalo udělat mnohem více práce, kdyby se lidé nepokoušeli systematicky ničit a bortit co jsme vybudovali. Někteří jsou přesvědčeni, že Sokol jako zastřešující organizace oddílu je přežitek. Proto trvale prosazují pouze svůj soukromý zájem, aby toto všechno bylo jednou jejich,“ uvedl nájemce jízdárny na Sletišti náležící TJ Sokol Kladno, Josef Král. Podle jeho slov je právě on tou osobou, která dokázala pozvednout v letošním roce věhlas kladenské stáje a uspět po letech s koňmi v prestižních soutěžích.

Bohužel před několika dny uhynul ve stáji Josefa Krále v Libušíně ještě další kůň, který byl údajně nemocný. „Nikdo za to nemůže. Kůň patřil mně. Měl zbytnělou stěnu tlustého střeva. Odvezl jsem ho na operaci do Brna, ale nepomohlo to,“ potvrdil jeho majitel Michal Krátký.
Jestli se skutečně ale kladenská jezdecká stáj rozroste o někdejší tři služební koně, je nyní na zvážení představitelů města.

Rozhodnout musí zastupitelé
Existuje návrh, který půjde do zastupitelstva. V něm stojí, že by služební koně městské policie město darovalo Tělovýchovné jednotě Sokol.
Jeden z návrhů je, že zvířata by mohla být dále využívána třeba na hipoterapii také z důvodů, aby provozovatelé mohli veřejnosti poskytovat jízdy za přijatelné ceny. Vzhledem k tomu, že zvířata už jsou vysloužilá a nemají nyní vyšší cenu než dvacet tisíc korun, přičemž jeden kůň je chromý, jde o to najít pro ně optimální dožití,“ uvedl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.