Otázku vyvolala diskuze v souvislosti s názory Andreje Babiše, které prezentoval v televizních Událostech komentářích. Nepopřel, že jeho strana ANO 2011 jde do voleb s programem, který ve své podstatě ničí zastupitelskou demokracii v republice. Babiš naznačil, že by mu nečinilo žádný problém zrušit obecní i krajská zastupitelstva.

Co si o jeho slovech, kdy zastupitele považuje za lenochy a kecaly, potažmo o významu a úloze zastupitelstva i jeho zrušení myslí komunální politici? Souhlasili by lidé s přímou volbou starostů?

„Přímá volba starostů je v některých zemích uplatňována. Ale domnívám se, že v našich podmínkách by vedla jen dalšímu nárůstu populismu. Současná úprava komunální správy mi připadá jako vyhovující a odpovídající demokratickým principům. Takto radikální změnu bych rozhodně nedoporučoval. Naopak, určitou provázanost a zjednodušení systému krajských zastupitelstev a senátu pokládám za vhodný námět další diskuse,“ řekl slánský opoziční zastupitel Ladislav Peška (Naše město, KSČM).

Zrušení zastupitelstev by bylo podle Martina Kratochvíla, člena Strany Svobodných Občanů a zastupitele Zlonic, obrovským zásahem do demokracie a přechod k autoritářskému vedení. 

Možnost zneužití svěřené moci by podle něho výrazně narostlo.

„Svěření moci jednomu politikovi, bez možnosti kontroly, je cesta do pekel. Přímá volba starosty občany je z mé strany akceptovatelná, za podmínky, že bude definován mechanismus jeho odvolání zastupitelstvem či právě občany,“ dodal Kratochvíl.

Zastupitel Jiří Hůla ze strany Svobodných občanů ze Slaného říká, že od Andreje Babiše je to jen další krok k získání absolutní moci a k likvidaci demokracie v našem státě. "Krok za krokem likviduje svobodu a demokracii a snaží se ovládnout Českou republiku jako další ze svých firem. Nikdo se zdravým rozumem nemůže souhlasit, natož podporovat jeho korporátní fašismus. Totalita má mnoho tváří, Andrej Babiš je jednou z nich," prohlašuje Hůla.

Vysokoškolský učitel Miloslav Nič ze Slaného (Starostové a nezávislí) je toho názoru, že Andrej Babiš chce řídit stát jako firmu. "V tomto případě chce jednou za čtyři roky vybrat ředitele s absolutní mocí. V politice se tomu říká diktatura. Volby, i pokud jsou míněny vážně, jsou jen zástěrka.

Nebude příležitost naučit se rozumět chodu města v opozici, občan nebude mít možnost ovlivnit chod města na zasedáních zastupitelstva, ve chvíli, kdy se ukáže, že je starosta-ředitel špatný hospodář, přijde bankrot a co potom dál? Firma může nahradit jinou firmu, ale na místě jednoho města nemůže vzniknout nové. Pokud se představy Andreje Babiše naplní, Česká republika se stane státem, který bude řízen obdobně jako fašistické státy 20. století," říká Miloslav Nič.

O zachování demokratického modelu je přesvědčen i primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno): „Návrh pana Babiše je v tomto případě nesmyslný. Stávající demokratický model musí být samozřejmě zachován. Naopak přímou volbu starostů a primátorů si představit dovedu,“ prohlásil.

Babišův spolustraník, poslanec Parlamentu České republiky a slánský zastupitel Stanislav Berkovec (ANO 2011) tvrdí, že jde v podstatě o volně parafrázovaný názor Andreje Babiše z jeho knihy O čem sním, když náhodou sním.

„Přesná formulace je: Přešli jsme u nás na lidovou volbu prezidenta a demokratický systém se nezhroutil. A stejně tak se nezhroutí z přímé volby starosty,“ cituje Berkovec. „Nakonec i u nás ve Slaném by současný starosta Martin Hrabánek (ODS) podle počtu hlasů vyhrál i v přímé volbě. Starosta je prostě nejblíže lidem a měl by se starat a já osobně jsem pro posílení jeho pravomocí. Ale i odpovědnosti! Toť vše. O nenahraditelné roli zastupitelstva a rady v současnosti jsem naprosto přesvědčen,“ říká poslanec.

„Ale diskuse o tom je legitimní a ve světě velmi dobře fungují i jiné modely, například v New Yorku. Starosta je volený přímo a sám si vybírá celý manažerský tým. V každém případě jde o vizi a ne o volební program ANO,“ říká Berkovec.

Zrušení zastupitelstev si nedokáže představit starostka Lidic Veronika Kellerová (Sdružení nezávislých Lidice). „Nějaká politická spolupráce i kontrola musí být. U přímé volby je otázkou, jak přesně by byl starosta volen a jaké by následně měl pravomoci. Mám informace ze Slovenska, kde s přímou volbou především v malých obcích nemají nejlepší zkušenosti,“ řekla.

S názory Andreje Babiše zatím nesouhlasí ani místostarostka Družce Marie Palková (Družec 2014). „Starosta musí mít podporu zastupitelstva, když jí nebude mít, tak se v obci neudělá vůbec nic. Proti Andreji Babišovi zásadně nejsem, ale kdyby byl starostou malé obce, tak by také mluvil jinak,“ konstatovala.

Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu.