Dvacetičlenná skupina dětí se svými vychovatelkami do Olovnice dorazila krátce po deváté hodině a společně jsme se vydali na ´ranč´ Davida Vedrala, milovníka a chovatele koní a jiných domácích zvířat. V jeho doprovodu jsme nejprve zamířili na prohlídku ke koním. David Vedral jich v současné době chová šest, a to včetně hříběte.

„Je to zkrátka můj koníček, mám moc rád zvířata. Starám se o ně společně s otcem tady u domu mých rodičů. Přes léto mám koně ve výběhu a letos jsem je poprvé nechal venku i celou zimu, protože byla mírná. Snášejí to dobře, je pro ně daleko horší vedro, než dvacet stupňů pod nulou,“ uvedl chovatel.

Při pohledu na zvířata se dětem rozzářily oči a ani tři kila mrkve nestačily na to, abychom uspokojili mlsný jazýček koňů a osla. „Klisny už jsou zase březí a na jaře příštího roku by se nám měla narodit další tři hříbata. Možná budeme mít dokonce i malou mulu. Chtěli bychom samici osla zkřížit s miniponíkem,“ přiblížil Vedral.

Děti koně nakrmili a majitel je ochotně povozil. Přes počáteční rozpaky se nakonec svezly téměř všechny. Malou projížďku doprovázel smích a děti na mohutném hřbetu mnohdy vypadaly jako vosa na bonbonu. Kromě toho přímo od majitele zhlédly i ukázku výcviku policejního psa.

Kromě koní David Vedral chová ještě zakrslé kozy, housata, různé druhy papoušků, králíky, vietnamská prasata a jiná zvířata. Návštěva v domě jeho rodičů si tedy nezadala s exkurzí v zoologické zahradě. „Hele kůzlátko, to je krásné,“ ozýval se z dětských úst, když spatřily jen dva týdny staré mládě holandské zakrslé kozy. Poté co nakrmily vepříky, následovala krátká pauza a poté hlavní hřeb programu. Křest hříběte. Ten za pomoci redaktora Kladenského deníku Jiřího Nagyho provedla pětiletá Gábinka, která se slovy: „Křtím tě na jméno Isabell,“ polila koníka dětským šampaňským a poté připila na jeho zdraví.

Zuzana Vlková, Jiří Nagy