Policejní manévry zažili v brzkých ranních hodinách obyvatelé obce Doksy u Kladna. Do ulice U Studny se sjel tým specialistů, aby zde zlikvidoval pěstitírnu marihuany.

Asiat, který zde tímto způsobem podnikal od prosince loňského roku, si dům s číslem popisným 78 pronajal původně od majitelů za účelem jeho obývání.Nejen místní občané, ale i policisté žasli nad tím, co v objektu nakonec objevili.

Prostory rodinného domku, který byl jen před nedávnem podroben rekonstrukci, byly dokonale vybaveny coby obří pěstírna marihuanyse všemi náležitostmi, nasvícením a elektrorozvody.

Desítky květináčů ze zeminou na dvoře, tři plné papírové pytle s neznámým obsahem a vůkol se linoucí typická vůně konopí nenechala ani redaktory Kladenského deníku na pochybách, že se v domě dařilo konopné vegetaci ve velkém. Místní obyvatelé nám navíc přímo potvrdili, že již delší dobu byl pohyb v domě spíše záhadou.

„Rodina, které dům patří, ho sice pronajala, ale nikdo tu nikdy nezažil přistěhování novýchnájemníků. Akorát nám bylo všem divné, že se v domě denně ráno i večer samy zavírají a otvírají okna. Museli to mít dobře promyšlené,“ uvedl kolemjdoucí pan Jaroslav z Doks.

Stejně jako on jsou i další Dokesští přesvědčeni o tom, že podezřelého zvýšeného odběru elektřiny si museli všimnout i zaměstnanci energetických závodů.

Ať již předcházelo středeční akci cokoli, pravdou zůstává, že odhalená pěstírna marihuany v Doksech nebyla na Kladensku první. V květnu loňského roku se stejně podivnému podnikání podařilo zamezit policistům například ve Stochově. Vietnamci tam tehdy stovky rostlin pěstovali ve speciálně upravených místnostech dvoupodlažního domu. Echo dostala policie, jak už to v podobných případech bývá, právě od energetiků, kteří ji upozornili na nezvykle vysoký odběr elektřiny.

I tentokrát šla policie najisto.

„V pět hodin ráno se do Doks dostavily dvě skupiny středočeských kriminalistů a zároveň členové zásahové jednotky. Na místě zadrželi sedmatřicetiletého muže vietnamské národnosti, jenž v domě pěstoval rostliny kvalitního konopí za účelem dalšího prodeje. Bylo zřejmé, že v domě už došlo ke sklizni a jeho prostory byly připraveny pro další masivní pěstění,“ uvedla Kladenskému deníku mluvčí středočeských policistů Soňa Budská.

Vietnamci, který celé zařízení a vytápění pěstírny obsluhoval, bylo na místě zabaveno 350 rostlin konopí ve výši 60 centimetrů. Pokud by policisté nezasáhli včas, pěstitel by se tak následně obohatil o statisíce korun. Kromě toho stačil černým odběrem elektřiny okrást společnost ČEZ také o slušnou sumu peněz, kterou bude muset nyní uhradit vlastník domu.

Podle místních obyvatel se jedná o muže, jenž stavení zrekonstruoval, a aby se vymanil z dluhů za hypotéku, pronajal ho. To se mu nyní velmi prodraží.
Také Vietnamec neodejde nepotrestán.

„Bylo mu sděleno obvinění z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, za což mu hrozí pětiletý trest. Zda bude souzen na svobodě nebo ve vazbě rozhodne pravděpodobně již ve čtvrtek Okresní soud v Kladně,“ doplnila policejní mluvčí Soňa Budská.