Na lavičce hlavního vlakového nádraží v Kladně sedí polozhroucená postava oblečená ve špinavém, potrhaném oblečení. Už na dálku je cítit zápach a odér alkoholu. Občas se probudí a na někoho z kolemjdoucích začne nevybíravým způsobem pokřikovat. Bohužel právě s tímto obrázkem se poměrně často setkávají cestující, kteří právě čekají na vlak.

Vzhledem k častému výskytu bezdomovců, hlídky městské policie při svých pochůzkách kontrolují prostory nádraží pravidelně. Problémy se tu vyskytují především v zimním období, většinou po večerech a někdy i brzy ráno. Svého útočiště se však lidé bez střechy nad hlavou nevzdávají ani v létě.
„Strážníci provádějí kontroly především z důvodu zjištění, jestli se mezi nimi nepohybují hledané osoby, a také proto, že působí na ostatní cestující nevábně. Nezřídka je obtěžují pokřikováním a urážením. Efektivnějším řešením než pokuta je v tomto případě vykázání osoby z prostoru nádraží,“ uvedla mluvčí kladenské městské policie Jiřina Forejtová.

Reportérka Kladenského deníku se kolem třiadvacáté hodiny vydala na kontrolu nádraží spolu se strážníky.

Rolety čekárny s lavičkami byli zatažené, proto jsme se vydali přímo na peron. Několik cestujích tu právě čekalo na svůj spoj a vše se zdálo být v pořádku. Jen opodál stáli dva muži a kouřili cigarety.

„Dobrý večer, víte o tom, že je zde zákaz kouření a popíjení alkoholu? Předložte mi občanské průkazy,“ dožadoval se strážník a vzápětí se dotázal, jestli dotyční někam cestují. „Já ne, ale kamarád. Čekám tu s ním na vlak,“ odpověděl jeden z nich.

Vzhledem k tomu, že oba byli čistě oblečeni a měli zavazadlo, kontrola skončila. Oba si odnesli pouze pokutu za porušení vyhlášky o pití alkoholu na veřejnosti a kouření.

Prostory budovy samotného nádraží byly v pořádku. Přesunuli jsme se o kus dál, mezi staré rozpadlé drážní domky. Právě tady se totiž mnoho bezdomovců ukrývá. Hlídka vytipovala jeden objekt, zabušila na dveře a po chvíli přišel otevřít muž, kterého jsme asi právě vzbudili. Strážníci vstoupili dovnitř malého, ale na tamní poměry docela čistého domku.

„Lidé z nádraží vědí, že tu přespáváte?“ zeptal se strážník. „Jo, nevadí jim to, protože tu poklízím,“ uvedla jediná žena ze tří obyvatel domků.
Hlídka s nimi ještě chvíli diskutovala, ověřila jejich totožnost a poptávala se po útočišti jiných známých firem.

Když už jsme se domnívali, že je kontrola u konce a vraceli se k vozu, za železným plotem hned vedle budovy nádraží, jsme uslyšeli mužské hlasy.
Těsně v blízkosti dalšího rozbořeného stavení postávali dva muži. „Dobrý večer, pánové, co tu dělate? Kontrolujeme objekty, jestli se tu nenacházejí bezdomovci,“ řekl jeden ze strážníků.

„Jen jsem se potřeboval zeptat, kde je tady nejbližší ubytovna,“ odpověděl jeden z nich, který hovořil slovensky.
Druhý strážník mezitím vešel do budovy a našel tam další lidi, kteří zde očividně spali načerno. Hlídka oba muže zvenku požádala o předložení dokladů a druhý z nich se začal rozčilovat.

„Copak jsme provedli? Já nejsem bezdomovec, býval jsem, ale teď už poctivě pracuji. Jen jsem se zastavil pozdravit kamarády. To se nesmí?“ otázal se.
Strážníci zkontrolovali občanské průkazy, ještě chvíli s nimi diskutovali a poté jsme nádraží opustili.

Dráhy: Bezdomovce u nádraží nechceme

Přesto, že právě není hlavní sezona, kdy bezdomovci kladenské nádraží okupují, vždy se najdou dva nebo tři, kteří se tu objeví. Pracovníci Českých drah se s nimi však příliš nemazlí a bez milosti je pošlou pryč. Když je situace komplikovanější, přichází na řadu městská policie.

„Po devatenácté hodině se čekárna s lavičkami v budově uzavře a s tím vyvedeme všechny, jež tu nemají co dělat. Samozřejmě se občas stane, že tu nějaký bezdomovec přes den vyspává, ale naštěstí máme velmi dobrou spolupráci se strážníky, kteří nám vždy přijedou pomoci,“ uvedl vrchní přednosta stanice Jaromír Lehner.

Problémy s lidmi bez domova tak ale pro pracovníky drah nekončí. Malé domky v okolí nádraží jsou totiž oblíbenou lokalitou pro přespávání.
„Drážní domky jsou kapitola sama pro sebe. Bohužel kvůli změně organizační struktury nejsou přímo naším majetkem, a tak se jich nemůžeme zbavit. Jsem přímo bombardován žádostmi o jejich likvidaci, a tak intenzivně komunikujme s výkonnou jednotkou Českých drah, aby mohly být zbourány,“ řekl Lehner.

Agenturu na hlídání pozemku měly dráhy pouze u nádraží v lokalitě Dubí, protože tu docházelo k rozkrádání majetku, ale problém s bezdomovci je specifický pouze pro hlavní nádraží. „Není tu nikdo, kdo by tuto práci dělal. Občas nás upozorní třeba uklízeči, ale jinak to neuhlídáme. Navíc je nevyhovující i oplocení kolem pozemku, tudíž je pro bezdomovce velice snadné se do domků dostat. Rozhodně ale nikomu nedovolujeme, aby tam přespával,“ dodal přednosta.