Slaný

Na základě toho byly těmto osobám uděleny blokové pokuty. „Pod tíhou důkazů se přistižení prodavači nemohli dále vymlouvat a byli upozorněni na to, že opakovaně budou prověřovány i další prodejny. Podobným způsobem se dále zaměříme i na prodávání alkoholických nápojů mladistvým a nezletilým,“ uvedl vedoucí Městské policie ve Slaném Pavel Štěpánek. Přestože odmítl zveřejnit hříšníky, na druhé straně zviditelnil prodejny tabáku v ulicích Palackého, Třebízského a Wilsonově, kde prodavači obstáli na výbornou a dětem cigarety neprodali.

Kladno
„Co se týče cigaret, vyložene takové akce neděláme, je to v rámci pochůzek. Je to o tom, že řešíme případy, když dítě vyjde z trafiky s krabičkou cigaret, nebo je strážníky přistiženo, že kouří za školou. Většina ale odvětí, že kuřivo dostali od kamaráda, což se následně podaří prokázat jen stěží,“ uvedla mluvčí kladenské městské policie Jiřina Forejtová.

Přestože nejméně čtyřikrát do roka provádějí kladenští strážníci v součinnosti s republikovými kolegy a celníky preventivní akce zaměřené nejen na alkohol a cigarety, ale i na hledané osoby, nemají zdaleka takový efekt, jako ty nečekané a nárazové.

„Kontroly tohoto druhu jsou velice finančně a personálně náročné. I při nich jsme sice úspěšní, ale mnohem méně, protože si to mezi sebou dají majitelé podniků okamžitě vědět,“ doplnila Forejtová. Podle jejích slov se s největším efektem setkávají strážníci při návštěvě podniků v běžné službě. “Úplně stačí, když se hlídka zastaví namátkově v restauraci. Denně se nám tímto způsobem podaří zajistit i několik osob,“ uzavřela Forejtová.

V případě, že se mladistvý nebo nezletilý vymluví, že mu kamarád dal cigarety, nebo mu je prodali v některém podniku, dostane dotyčný blokovou pokutu až ve výši 1000 korun. Někdy jeho přestupek putuje i do správního řízení.

Unhošť
V rámci výkonu služby dokáží přestupce odhalit i pětkrát v měsíci také v Unhošti, kde v běžné pracovní době prověří strážníci i několik podniků za večer. „V trafikách ani obchodech jsme nezaznamenali případ, že by někdo prodával cigarety a alkohol, ale ti, kteří jsou přistiženi třeba na zastávkách autobusů, odchází často s pokutou ve výši 200 až 500 korun,“ řekl velitel unhošťských strážníků Vladimír Hrotík, jenž na dotaz Kladenského deníku doplnil, že nastražené provokatéry v podání dětí k tomuto účelu dosud nepoužili. „Pokud to ale v jiných městech funguje, můžeme to v budoucnu třeba vyzkoušet,“ doplnil Hrotík.

Přestože volavky, které před časem i Kladenský deník poslal při svém testu do terénu, dokáží jedinečně odhalit řadu nešvarů, ne všichni starostové s tímto způsobem souhlasí.

Koleč
„V současné době cigarety a alkohol nekontrolujeme. Naši strážníci se zaměřují na to, na co si stěžují občané. Nezaznamenal jsem stížnosti tohoto druhu. I když se to někomu možná líbí, zákon nepřipouští, aby při takové činnosti prováděl kontrolní orgán akci za použití provokace. My tohle dělat nebudeme, protože nechceme porušit zákon,“ uvedl starosta Kolče Radek Moulis.

Ačkoliv to legislativa nepovoluje, je to často jediná možná cesta, jak proniknout do začarovaného kruhu.

Smečno
Nic podobného nechystají v nejbližší době ani ve Smečně. „Naši strážníci kontrolují prodejny i restaurace a dávají pokuty standardním způsobem. Jestliže odhalí dětské kuřáky třeba na autobusových zastávkách, pokutováni jsou rodiče,“ řekla starostka Smečna Pavla Štrobachová. Potvrdila, že čím menší obec, tím větší pravděpodobnost, že lidé se udají vzájemně a viník je brzy dopaden.