Je mrazivé páteční ráno. Policisté z preventivně informační skupiny i kladenská pořádková jednotka se vydávají na kontrolu chat, rekreačních objektů a zahrádkářských kolonií na Unhošťsku.

,,Opět jsme navázali na dlouholeté projekty prevence kriminality. Začátkem zimních měsíců dochází k prvním případům trestné činnosti vloupání do rekreačních chatek, které jsou většinou na odlehlých místech. Proto kladenská policie uspořádala od ranních hodin celodenní preventivně – bezpečnostní akci, která byla soustředěna do vytipovaných chatařský lokalit,“ vysvětlila mluvčí kladenské okresní policie Jana Šteinerová.

S nasazením několika desítek policistů i psovodů byla možnost ve stejném časovém rozmezí provést na více místech chatařských oblastí důkladnou kontrolní činnost s co největší účinností.

Policejní hlídky byly rozděleny do dvou skupin a zkontrolovaly uzamčené dveře, zámky, okenice i ostatní přilehlé prostory v okolí objektů. U každé chaty policisté zanechali preventivní leták s informacemi o zabezpečení majetku.

Jedno policejní družstvo provádělo kontrolní činnost na trase mezi Unhošťí a Nouzovem. Druhá skupina byla nasazena v úseku mezi Bratronicemi a lokalitou Unhošť–Amerika. Jednalo se tak o jednu z rozsáhlejších akcí tohoto typu.

,,Při kontrolách nebyla zadržena žádná podezřelá osoba a nebyly zaznamenány žádné stopy po vloupání,“ informovala Šteinerová.

V chatové oblasti Markův Mlýn hlídka zaznamenala v jedné chatě hrající rádio a policisté měli podezření, jestli se zde nenachází nepovolaná osoba. To se však nepotvrdilo. Žádný vstup do chaty nebyl poškozen.

V Poteplí policisté nalezli otevřenou chatu s veškerým vybavením. Po prohledání chaty zjistili, že se zde nikdo nenachází a nic není narušeno. Po chvíli však potkali majitelku, která zapomněla chatu zamknout při odchodu na procházku se psem.

,,Tyto preventivně – bezpečnostní akce se konají pravidelně, a to nejen ve dne, ale i v nočních hodinách. Bývá nasazován i policejní vrtulník s termovizí, který nejen monitoruje oblasti, ale je zde také možnost dopadení pachatelů. Z páteční akce byl policejní vrtulník odvolán kvůli počasí a nevyhovujícím letovým podmínkám,“ dodala Šteinerová.

Pořádková jednotka také využila lesního terénu v chatařských oblastech a provedla výcvik zadržení nebezpečného pachatele za pomoci služebních psů. Tato výcviková akce byla úspěšně ukončena v odpoledních hodinách.