Díky tomu prošli zkouškami i lidé, kteří by sami v testu obstáli jen stěží a nebo vůbec. Jeden z žadatelů o řidičák měl být dle znaleckého posudku dokonce negramotný. Nebyl schopen písemného projevu a i jeho ústní vyjadřování mělo být velmi chatrné. Přesto i tento muž řidičák dostal. Těch, kteří testy nedělali a řidičák dostali, je nejméně čtyřicet a brázdí silnice. Konkrétní případy byly odhaleny až poté, co do zkušební místnosti přibyly kamery. Na to, že se u zkoušek děje něco nestandardního, upozornil tehdy policii dnes už bývalý kolega obžalovaných komisařů.

O tom, že k podvodům docházelo přímo v počítačové učebně, věděli jak instruktoři, tak komisaři. Třetí z komisařů byl už za tento čin před nedávnem pravomocně odsouzen. Soud mu vyměřil dva roky odnětí svobody s tříletým podmíněným odkladem a zákazem činnosti na tři roky.

Dalším dvěma komisařům hrozí trest odnětí svobody od 3 do 10 let. Vězení hrozí i těm, kteří úplatky nabízeli, a to v délce trvání od 2 do 6 let. Trestu patrně neujdou ani dva instruktoři autoškol za napomáhání zločinu. Vyměřen jim může být v délce trvání od 1 do 5 let.

Při úterním hlavní líčení, které vedl předseda senátu Petr Sedlařík, bylo prováděno dokazování, zda instruktoři a zkušební komisaři prováděli podvod za úplatu. To tři z obžalovaných odmítli. K braní úplatků se přiznal pouze jediný komisař, s tím, že čtyřikrát přijal menší peněžní obnos z důvodu finanční nouze. Shodně se však obžalovaní přiznávají, že za žadatele o řidičák v některých případech testy vyplnila jiná osoba. „Testy prováděli buď provozovatelé autoškol a nebo osoby, jejichž totožnost jsme v přípravném řízení nezjistili. Co bude s lidmi, kteří tímto způsobem získali řidičské oprávnění, není věcí orgánů činných v trestním řízení. To musí posoudit příslušné správní orgány.

Podle zákona by jim mohlo být oprávnění i odejmuto. Osoby, které získaly takto řidičský průkaz, nesplňují podmínku odborné způsobilosti. Je potřeba, ale aby byl pravomocný rozsudek, na základě něhož bude prokázána skutečnost, že došlo k tomu, co jsem žaloval,“ řekl státní zástupce Pavel Kejzlar.

Oslovený obhájce jednoho z obžalovaných instruktorů na dotaz Kladenského deníku ke kauze řekl: „Myslím si, že problém není ani tak trestně právní, nýbrž celospolečenský. Byla to prostě snaha ze strany instruktorů ne se obohatit, ale vyhovět ve složité situaci lidem, kteří z nějakých důvodů nechápou složité testové otázky. Stálo by za to, kdyby testy v autoškole byly v některých případech trošku přehlednější. Mnohdy je neudělají ani vysokoškolsky vzdělaní lidé. Spousta lidí a jejich hodně, a je to ve všech oborech, se snaží zajistit si nějakou výhodu. Ať už je to třeba ve škole. Nechci celou věc bagatelizovat, ale stálo by za to, aby někdo zjistil, kolik lidí, kteří měli tímto způsobem absolvovat zkoušky v autoškole, kolik z nich havarovalo či způsobilo vážnou dopravní nehodu. Jestli to procento je jiné v porovnání s běžnými absolventy autoškol,“ uvedl advokát Luděk Vojt.