„V celém prostoru se nachází pouze jeden neustále přeplněný odpadkový koš. Ten nemůže v žádném případě stačit pro množství odpadků, jež vyprodukuje počet lidí, který tudy denně prochází od autobusových zastávek ve Vodárenské ulici ke Kauflandu,“ dodal.

Uvedená lokalita není jedinou, jejíž obyvatelé pociťují nedostatečný počet odpadkových košů. Někteří obyvatelé sídliště u dětského hřiště Opavia se domnívají, že ačkoliv jsou v lokalitě umístěny čtyři nádoby, vzdálené necelé dvě minuty cesty od sebe, je jich stále nedostatek. „Když seberu výkaly po svém psovi, musím je nést do odpadkového koše přes celé sídliště,“ postěžovala si místní obyvatelka. „Košů je tady opravdu potřeba víc. Oslovila jsem jednou policisty, kteří procházeli u nás v ulici. Doporučili mi obrátit se na magistrát, ale dál už jsem v té věci nejednala. Pokud by u každé cesty vedoucí sídlištěm byl jeden odpadkový koš, bylo by to zcela optimální,“ dodala. Zmínila se i o tom, že bohužel u některých lidí ani větší počet odpadkových nádob nezmění zlozvyk odpadky házet na zem.

Správu a rozmístění odpadkových košů v Kladně má na starosti odbor životního prostředí v koordinaci s odborem dopravy a služeb a majetku a investic magistrátu. Jejich rozmístění a počet je rozpracován a řešen na základě pasportu, což je digitální mapa veškerých umístěných odpadkových košů ve městě.

„Samotné rozmístění závisí na konkrétních logických návaznostech,“ řekla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová. „Pokud je do nich dáván i komunální odpad, který patří do kontejnerů, jsou odebírány,“ dodala Kučerová. Nové koše jsou umísťovány při příležitosti revitalizace sídlišť či obnově chodníků. Měsíční rozpočet pro nákup dalších se pohybuje okolo sto tisíc korun.

V Kladně je tisíc dvě stě odpadkových košů. Svoz odpadu z jednoho vyjde město na dvanáct korun. Celková částka za jeden svoz všech činí zhruba patnáct tisíc korun. Některé jsou vyváženy jedenkrát či dvakrát týdně, v centru města i dvakrát denně. Závisí to na jejich potřebě a vytěžování .
Na základě žádostí místních obyvatel Kladenský deník oslovil odbor životního prostředí magistrátu. „Budeme problém konzultovat se svozovou firmou. V případě, že by to bylo třeba, svoz bychom zvýšili. V současnosti jsou v lokalitě odpady sváženy dvakrát týdně. Pokud by nebylo dostačující ani zvýšení svozu, zakoupily by se další koše,“ uvedl Jakub Kuchař z odboru životního prostředí. „S umístěním nových je třeba počítat i s rizikem hromadění komunálního odpadu, proto je třeba vše důkladně zvážit. Výsledky šetření by měly být známé příští týden,“ dodal.