Nejprve ale musela zvítězit v soutěži, do níž se přihlásily děti z celé republiky.

,,Soutěž mě ihned zaujala. Nejprve jsem si musela vybrat odbornost, o jakou bych se případně na palubě raketoplánu zajímala. Rozhodla jsem se, že budu palubní lékař a biolog,“ prozradila Aneta, mezi jejíž koníčky astrologie, biologie i lékařství patří.

,,Následovaly dva internetové testy. V dalším kole jsem musela zpracovat projekt, který se týkal mé odbornosti. Pracovala jsem na tom, jak bych případně operovala ve stavu beztíže a jaké funkce bych sledovala během letu u kosmonautů,“ dodala kladenská kosmonautka.

Pak musela jet do Brna, kde prošla fyzickými a psychickými testy. Odměnou pro ní bylo, že skutečně získala místo v hlavní posádce.

Aneta Ceplechová a další malí kosmonauti pak odjeli na týdenní výcvik, který se uskutečnil v Evropském výzkumném středisku v Belgii. Tady si děti vyzkoušely všechny trenažéry simulující pobyt ve vesmírném prostoru.

Nechyběly ani odborné přednášky. ,,Občas to byl opravdu adrenalin,“ přiznala Aneta, která se poprvé v životě setkala s tím, že musela prakticky celý týden mluvit anglicky. ,,Bylo to náročné, ale myslím si, že jsme to všechno zvládli,“ dodala.

Přestože již letošní ročník expedice skončil, není vyloučeno, že se Kladeňačka do Belgie vrátí příští rok. Tentokrát ale už v roli vedoucího instruktora.

A co prozradila mladá kosmonautka na závěr? Kdo je jejím nejoblíbenějším kosmonautem a dostanou se lidé někdy na Mars? ,,Obdivuji pana Remka, kterého jsme také poznali. Je to sympatický pán. Technologie se pořád rozvíjejí, takže si myslím, že se lidé na Mars jednou dostanou. Otázkou je, jak to bude dlouho trvat,“ řekla na závěr Aneta.