VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Libušíně je na prodej, věřící mají obavy

Libušín - Kostel v Libušíně je na prodej, chce ho koupit movitý podnikatel, lidé jsou proti, věřící mají strach.

4.11.2011 7
SDÍLEJ:

KOSTEL svatého Prokopa v Libušíně je v dobrém stavu. Hodnotu má bezpochyby desítky milionů korun, včetné té historické. Nehledě na to, že pozemky pod ním a kolem také něco stojí.Foto: Foto: Deník/Kateřina Husárová

Chtějí prodat náš kostel soukromníkovi! Kdo to jakživ slyšel! Copak si může jen tak někdo koupit kostel? Co až tam budou dělat diskotéky a nebo jinou lumpárnu? Jak tohle dopadne? Kdo nám dá záruku, že z toho neudělají třeba nevěstinec?

S těmito slovy se na Kladenský deník obrátili znepokojení věřící a další obyvatelé Libušína. Překrásný novogotický kostel svatého Prokopa v Přemyslově ulici v Libušíně má prý zájem odkoupit od obce soukromník.

Kvůli tomu, že kostel byl v roce 1908 postaven místní školní radou jako školní kaple, pozemky i nemovitost náleží obci. Ta s nimi může naložit podle svého uvážení. A možná se tak co nevidět stane. Objevil se totiž vážný zájemce.

Za kostel, pozemek pod ním i přilehlý městský park nabízí tři miliony korun. Podnikatel Vladimír Kubiš zakoupil již před čtyřmi lety od obce v sousedství kostela vilu, která sloužila kdysi jako fara. Nyní by rád získal i ostatní.

Toho se věřící bojí. Přesto, že jich na pravidelné mše dochází sotva patnáct, stojí hrstka katolíků o to, aby kostel nadále sloužil svému účelu a chystají se oslovit pražského arcibiskupa Dominika Duku.

Zájemce o koupi svatostánku tvrdí, že obavy věřících jsou zbytečné a odprodej pozemků u kostela či nemovitosti může obci jenom prospět.

„V parku, který je veřejný, se potloukají nepřizpůsobivé osoby. Na schodech posedávají opilci i narkomané a močí na zeď kostela. Je to velmi nedůstojné této památky. Protože jsem se rozhodl žít s rodinou v Libušíně a bydlet v hezkém prostředí, rád bych to změnil.

Město na to prostředky nemá. Jsem proto ochoten investovat svoje peníze. Že nenajdu u všech pochopení, s tím musím počítat,“ vyjádřil svůj záměr podnikatel Vladimír Kubiš.

Podle svých slov navrhl obci několik alternativ jak dílo zvelebit. Koupit buď jen park nebo i kostel. Záleží na vedení, co schválí. Přesto se zdá bohulibý záměr mecenáše umění a sakrálních staveb lidem přinejmenším podezřelý.

„Pokud se kolem kostela přestanoupovalovat nepřizpůsobiví lidé a dělat nepořádek, nejsem proti. Ráda bych ale, aby měli věřící do kostela volný přístup a ten dál sloužil svému účelu. Jsem proto, ať mezi lidmi udělá obec průzkum, zda s tím souhlasíme nebo ne,“ vyjádřila se například Marie Novotná z Libušína.

Vzhledem k tomu, že je vše ve stadiu úvah a návrhů, také libušínský starosta Vladimír Eichler uklidňuje veřejnost tím, že záležitost kolem možného odprodeje pozemků, parku či kostela budou teprve zastupitelé projednávat.

„Není důvod se znepokojovat. Nic není domluvené. Nikomu jsme ještě nic neprodali. Návrh ze strany pana Kubiše zněl tři miliony korun, ale ani to není definitivní cena. Nikdo neřekl, že to akceptujeme,“ řekl starosta Libušína Vladimír Eichler.

Vše je sice, jak zúčastnění tvrdí, jen ve stadiu úvah, přesto byl o celé věci už zpraven i administrátor rozdělovské farnosti vikář Jaroslav Kučera. Libušínský kostel spadá do jeho gesce. Reakce na to, že by svatostánek měl přijít do soukromých rukou, byla z jeho strany spíše vlažná.

Kladenskému deníku řekl: „O možném odprodeji jsme s potenciálním zájemcem již hovořili. Kostel v Libušíně navštěvuje jen pár věřících. Jsem ale proto, aby zůstala zachována jeho funkce. Víc dělat nemohu. Kostel vlastní obec, “ sdělil farář Kučera.

Libušínským tedy nezbývá než věřit, že zastupitelé rozhodnou ve prospěch obecného blaha a případný nový majitel naloží se stavbou tak, jak nyní slibuje.

„Nerada spekuluji, ale protože vím, že partnerka pana Kubiše je Vietnamka a buddhistka, nějak mi to nejde dohromady s katolickým kostelem. Nechtěla bych se dočkat toho, že ho obeženou plotem a věřící se budou doprošovat, aby tam mohli vstoupit.

Člověk má zkrátka strach. Koupí to, vyhotoví smlouvu, opatří ji dodatkem a my už nezmůžeme nic,“ řekla žena z Libušína, která chce zůstat v anonymitě. Ani ona ale nepopírá, že od doby, kdy na sousední faře žije rodina Vladimíra Kubiše, se místo změnilo k lepšímu.

Libušínským se vesměs nelíbí, že se obec prodejem kostela zbaví povinnosti při řešení problému s nepřizpůsobivými osobami, které se poflakují kolem v přilehlém parku.

„Obec má pravomoce, jak to řešit, ale nevyužívá je. Existuje například kamerový systém. Pan Kubiš sice může mít dobré úmysly, ale až jednou zemře, nikdo neví, jak s kostelem naloží jeho dědicové,“ vyjádřil se Vladimír Bláha, jenž vykonával roky funkci kostelníka.

Stejně jako ostatním mu vadí, že se Libušín chce zříci levně majetku a neskrývá obavy z toho, že by místo po zprivatizování nemuselo být veřejnosti přístupné.

Anketa:Jaký máte názor na prodej libušínského kostela?

Pavol Kula, důchodce, Libušín. Jsem tady kostelníkem a nesouhlasím s prodejem. Kostel má zůstat obci. Postavili ho naši předkové. Nadřeli se. Dělali to pro všechny. Co by nám asi řekli.
Antonín Smutný, důchodce, Libušín. Podle mě by měla kostel vlastnit církev. V zásadě nejsem proti prodeji, ale musí to mít svá pravidla, aby do kostela mohli nadále chodit věřící.
Miroslav Lochner, nezaměstnaný, Libušín. Jsem proto, ať kostel koupí církev. Nelíbí se mi, že by ho měl vlastnit soukromník. Bojím se, že z toho udělá harém nebo nějaký jiný výdělečný podnik.
Martin Žolták, podnikatel, Libušín. Jsem věřící a do kostela chodím. Nechci, aby ho obec prodala, leda církvi. Kdo nám zaručí, že soukromá osoba ho bude dál využívat pro stávající účely?
Zuzana Mansfeldová, MD , Svinařov. Do libušínského kostela pravidelně chodím. Nechci, aby se prodal soukromníkovi, aby tam jednou udělal třeba galerii, jako se to stalo v Mělníku.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel / učitelka ČJ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, splnění kvalifikačních předpokladů podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CVV a motivačního dopisu., , Platové podmínky jsou dle praxe.. Pracoviště: Střední škola služeb a řemesel, stochov, j. šípka 187, Jaroslava Šípka, č.p. 187, 273 03 Stochov. Informace: Jaroslava Pichová, +420 312 651 338.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technolog ve strojírenské zakázkové výrobě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, pracovníka do technologické přípravy výroby, nejraději absolventa střední průmyslové školy strojní. Čtení technických výkresů podmínkou.. Pracoviště: První železářská společnost kladno, s.r.o., Huťská, č.p. 160, 272 01 Kladno 1. Informace: Evžen Jedlička, +420 311 235 222,602 219 059.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 126 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor/ka - specialista. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 126 kč, mzda max. 148 kč. Volných pracovních míst: 28. Poznámka: Požadujeme:, manuální zručnost, dobré rozlišovací schopnosti, dobrý zrak., Pracovní doba:, 12 hodinové směny v režimu: 2 denní, 2 noční a 4 dny volna., Nebo 8 hodinové směny v režimu: 1 týden ranní, 1 týden odpolední a 1 týden noční (víkendy volné)., Nabízíme:, příspěvek na penzijní pojištění po zkušební době, dotované stravné, příspěvek na nákup ve firemním obchodě, fitnes, skupinová cvičení a masáže - zdarma ve firmě. Roční bonus., , Kontakt možný telefonicky Po - Pá: 8:00 - 16:30 hod.. Pracoviště: Lego production s.r.o., Jutská, č.p. 2779, 272 01 Kladno 1. Informace: (call centrum) Zelená linka, +420 800 111 119.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektromechanik, seřizovač, opravář strojů a zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co budete dělat, , , , Provádět preventivní a operativní opravy postupných, rotačních tvářecích nástrojů a vstřikolisů, , , Seřizovat a čistit nástroje, , , Řešit technické problémy s nástroji, , , Úzce spolupracovat s oddělením technologie a kvality, , , Pracovat s výkresovou dokumentací, , , Zajišťovat skladování a evidenci foremn a náhradních dílů, , , , , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít, SOU v oboru strojí zámečník, mechanik, nástrojař, Praxi na podobné pozici, Rozhodnost, samostatnost, spolehlivost, Manuální zručnost a ochotu učit se novým věcem, Ochotu pracovat ve směnném provozu, Výhodou, ale nikoliv podmínkou, je základní znalost angličtiny, , , , Co vám můžeme nabídnout , Zajímavé mzdové ohodnocení, Měsíční bonus až 3.000Kč, Zajímavá školení a reálná šance profesního růstu, Samozřejmostí jsou všechny zákonné příplatky, Obědy za 20 Kč / stravenky, zdarma káva a čaj, 5 dní volna k řádné dovolené navíc – tzv. sick day, Příspěvek na penzijní připojištění, Svozová doprava z Kladna a okolí, Dárky při životních jubileich (narozeniny, narození dítěte, svatba...), Finanční odměny za zlepšovací návrhy - kaizen, , Pokud jsme Vás zaujali, neváhejte nám odpovědět přes tento inzerát nebo přímo zavolat na telefon 312 500 723., , Nástup možný IHNED. Pracoviště: T. rad czech s.r.o., Lidická, č.p. 1044, 273 51 Unhošť. Informace: Šárka Sehnalová, +420 312 500 723.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Pokládka nové kanalizace ve Pcherách pokračuje. Obec bude průjezdná v září

Pchery - Ve Pcherách dělníci pokračují v plánované rekonstrukci a pokládce nové kanalizace. Dokončena bude do konce srpna a následně vytvořeny nové povrchy. Počátkem září už by mělo být dle plánu hotovo. Práce neohrozí ani mírné zdržení, které nastalo koncem května

Domů si přivezl sele divočáka zapasované v nárazníku

Kladno – Na velmi kuriózní situaci bude jistě velmi dlouho vzpomínat jeden z kladenských řidičů. Ten nedaleko bývalého hotelu Lapark narazil do selete divočáka, které si zapasované pod nárazníkem odvezl až domů.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT