VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Libušíně je na prodej, věřící mají obavy

Libušín - Kostel v Libušíně je na prodej, chce ho koupit movitý podnikatel, lidé jsou proti, věřící mají strach.

4.11.2011 7
SDÍLEJ:

KOSTEL svatého Prokopa v Libušíně je v dobrém stavu. Hodnotu má bezpochyby desítky milionů korun, včetné té historické. Nehledě na to, že pozemky pod ním a kolem také něco stojí.Foto: Foto: Deník/Kateřina Husárová

Chtějí prodat náš kostel soukromníkovi! Kdo to jakživ slyšel! Copak si může jen tak někdo koupit kostel? Co až tam budou dělat diskotéky a nebo jinou lumpárnu? Jak tohle dopadne? Kdo nám dá záruku, že z toho neudělají třeba nevěstinec?

S těmito slovy se na Kladenský deník obrátili znepokojení věřící a další obyvatelé Libušína. Překrásný novogotický kostel svatého Prokopa v Přemyslově ulici v Libušíně má prý zájem odkoupit od obce soukromník.

Kvůli tomu, že kostel byl v roce 1908 postaven místní školní radou jako školní kaple, pozemky i nemovitost náleží obci. Ta s nimi může naložit podle svého uvážení. A možná se tak co nevidět stane. Objevil se totiž vážný zájemce.

Za kostel, pozemek pod ním i přilehlý městský park nabízí tři miliony korun. Podnikatel Vladimír Kubiš zakoupil již před čtyřmi lety od obce v sousedství kostela vilu, která sloužila kdysi jako fara. Nyní by rád získal i ostatní.

Toho se věřící bojí. Přesto, že jich na pravidelné mše dochází sotva patnáct, stojí hrstka katolíků o to, aby kostel nadále sloužil svému účelu a chystají se oslovit pražského arcibiskupa Dominika Duku.

Zájemce o koupi svatostánku tvrdí, že obavy věřících jsou zbytečné a odprodej pozemků u kostela či nemovitosti může obci jenom prospět.

„V parku, který je veřejný, se potloukají nepřizpůsobivé osoby. Na schodech posedávají opilci i narkomané a močí na zeď kostela. Je to velmi nedůstojné této památky. Protože jsem se rozhodl žít s rodinou v Libušíně a bydlet v hezkém prostředí, rád bych to změnil.

Město na to prostředky nemá. Jsem proto ochoten investovat svoje peníze. Že nenajdu u všech pochopení, s tím musím počítat,“ vyjádřil svůj záměr podnikatel Vladimír Kubiš.

Podle svých slov navrhl obci několik alternativ jak dílo zvelebit. Koupit buď jen park nebo i kostel. Záleží na vedení, co schválí. Přesto se zdá bohulibý záměr mecenáše umění a sakrálních staveb lidem přinejmenším podezřelý.

„Pokud se kolem kostela přestanoupovalovat nepřizpůsobiví lidé a dělat nepořádek, nejsem proti. Ráda bych ale, aby měli věřící do kostela volný přístup a ten dál sloužil svému účelu. Jsem proto, ať mezi lidmi udělá obec průzkum, zda s tím souhlasíme nebo ne,“ vyjádřila se například Marie Novotná z Libušína.

Vzhledem k tomu, že je vše ve stadiu úvah a návrhů, také libušínský starosta Vladimír Eichler uklidňuje veřejnost tím, že záležitost kolem možného odprodeje pozemků, parku či kostela budou teprve zastupitelé projednávat.

„Není důvod se znepokojovat. Nic není domluvené. Nikomu jsme ještě nic neprodali. Návrh ze strany pana Kubiše zněl tři miliony korun, ale ani to není definitivní cena. Nikdo neřekl, že to akceptujeme,“ řekl starosta Libušína Vladimír Eichler.

Vše je sice, jak zúčastnění tvrdí, jen ve stadiu úvah, přesto byl o celé věci už zpraven i administrátor rozdělovské farnosti vikář Jaroslav Kučera. Libušínský kostel spadá do jeho gesce. Reakce na to, že by svatostánek měl přijít do soukromých rukou, byla z jeho strany spíše vlažná.

Kladenskému deníku řekl: „O možném odprodeji jsme s potenciálním zájemcem již hovořili. Kostel v Libušíně navštěvuje jen pár věřících. Jsem ale proto, aby zůstala zachována jeho funkce. Víc dělat nemohu. Kostel vlastní obec, “ sdělil farář Kučera.

Libušínským tedy nezbývá než věřit, že zastupitelé rozhodnou ve prospěch obecného blaha a případný nový majitel naloží se stavbou tak, jak nyní slibuje.

„Nerada spekuluji, ale protože vím, že partnerka pana Kubiše je Vietnamka a buddhistka, nějak mi to nejde dohromady s katolickým kostelem. Nechtěla bych se dočkat toho, že ho obeženou plotem a věřící se budou doprošovat, aby tam mohli vstoupit.

Člověk má zkrátka strach. Koupí to, vyhotoví smlouvu, opatří ji dodatkem a my už nezmůžeme nic,“ řekla žena z Libušína, která chce zůstat v anonymitě. Ani ona ale nepopírá, že od doby, kdy na sousední faře žije rodina Vladimíra Kubiše, se místo změnilo k lepšímu.

Libušínským se vesměs nelíbí, že se obec prodejem kostela zbaví povinnosti při řešení problému s nepřizpůsobivými osobami, které se poflakují kolem v přilehlém parku.

„Obec má pravomoce, jak to řešit, ale nevyužívá je. Existuje například kamerový systém. Pan Kubiš sice může mít dobré úmysly, ale až jednou zemře, nikdo neví, jak s kostelem naloží jeho dědicové,“ vyjádřil se Vladimír Bláha, jenž vykonával roky funkci kostelníka.

Stejně jako ostatním mu vadí, že se Libušín chce zříci levně majetku a neskrývá obavy z toho, že by místo po zprivatizování nemuselo být veřejnosti přístupné.

Anketa:Jaký máte názor na prodej libušínského kostela?

Pavol Kula, důchodce, Libušín. Jsem tady kostelníkem a nesouhlasím s prodejem. Kostel má zůstat obci. Postavili ho naši předkové. Nadřeli se. Dělali to pro všechny. Co by nám asi řekli.
Antonín Smutný, důchodce, Libušín. Podle mě by měla kostel vlastnit církev. V zásadě nejsem proti prodeji, ale musí to mít svá pravidla, aby do kostela mohli nadále chodit věřící.
Miroslav Lochner, nezaměstnaný, Libušín. Jsem proto, ať kostel koupí církev. Nelíbí se mi, že by ho měl vlastnit soukromník. Bojím se, že z toho udělá harém nebo nějaký jiný výdělečný podnik.
Martin Žolták, podnikatel, Libušín. Jsem věřící a do kostela chodím. Nechci, aby ho obec prodala, leda církvi. Kdo nám zaručí, že soukromá osoba ho bude dál využívat pro stávající účely?
Zuzana Mansfeldová, MD , Svinařov. Do libušínského kostela pravidelně chodím. Nechci, aby se prodal soukromníkovi, aby tam jednou udělal třeba galerii, jako se to stalo v Mělníku.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělník výrobků z plastů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MÍSTEM VÝKONU PRÁCE JE CELÝ OKRES KLADNO., Požadujeme:, čistý trestní rejstřík, manuální zručnost, dobrý zrak spolehlivost., Kontrola a třídění plastových komponentů, balení do krabic., Uvedená práce je vhodná pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení., , 5 týdnů dovolené, fittness zdarma, závodní stravování v ceně 14,- Kč.. Pracoviště: Europa union service a.s., prac., Billundská, č.p. 2757, 272 01 Kladno 1. Informace: Zuzana Bursa Hanzalová, +420 775 068 670.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči tahačů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme:, ŘP sk. C + E + profesní průkaz + kartu řidiče., Praxe vítána. Podmínkou je čistý trestní rejstřík., Základy NJ, popř. RJ., Pracovní náplň:, rozvoz zboží po státech Evropské unie., Jedná se vždy o 3 - 4 týdny souvisle mimo domov. Pracovníkovi náleží diety dle platných předpisů.. Pracoviště: Caravan expres s.r.o. [615], V Bažantnici, č.p. 2636, 272 01 Kladno 1. Informace: Kuzmyk Mykola, +420 774 499 890.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 21 500 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel / učitelka všeobecně vzdělávacích předmětů - aprobace AJ, RJ, ČP, TV.. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpokladem je odborná kvalifikace dle zák.č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů a vyhl.č. 197/2014 Sb., dále trestní a morální bezúhonnost., , Výuka se týká všeobecně vzdělávacích předmětů humanit.zaměření, nejlépe Čj - Nj - Hv, Tv., , Životopisy zasílejte na výše uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kladno, vodárenská 2115 [2], Vodárenská, č.p. 2115, 272 01 Kladno 1. Informace: Dagmar Šípková, +420 312 681 165,736 472 814.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení Technik v provozu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP skupin: B, C, D., Znalost jazyků: AJ, RJ., Základní znalost práce na PC., Samostatnost, flexibilita, manuální zručnost, praxe v oboru (autobazar) min. 2 roky., , Nákup a prodej osobních a užitkových vozidel, zahraniční klientela (znalost jazyků)., , Práce v kanceláři i v provozu. Uvedena základní mzda, provizní systém.. Pracoviště: Solvent truck s.r.o., Libušina, č.p. 248, 272 03 Kladno 3. Informace: Václav Melka, +420 739 777 111.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladno po roce opět stříbrné, titul bere Karlovarsko // Kladno volejbal cz - Karlovarsko 2:3, finále Extraliga volejbalu (stav 0:3), Kladno, 26.4.2018
138

Na Kladno opět zbylo stříbro

Spalničky jsou virové infekční onemocnění provázené charakteristickou vyrážkou. Původcem tohoto onemocnění je virus spalniček, jehož přirozeným hostitelem je výhradně člověk. Nákaza se šíří vzdušnou cestou - kapénkami.

Spalničky se z Prahy nastěhovaly i do středních Čech

Zastupitelé rozhodli: ze dvou brandýských škol bude jedna

Střední Čechy – Termín je šibeniční a stihnout se to nedá. To je shrnutí pocitů, s nimiž ve čtvrtek vpodvečer opouštěl jednání středočeských zastupitelů ředitel Střední zemědělské školy v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi Michal Ornst. Dostal za úkol převzít od 1. září pod svá křídla brandýské učiliště: zajistit sloučení zemědělky s Integrovanou střední školou Františka Melichara. Ornst má však jasno: do září se změny nedají zvládnout. „Ani z ekonomického, ani z materiálního, ani z kantorského hlediska,“ poznamenal. Zvlášť když nyní začínají maturity – a pak následují dva měsíce prázdnin.

Kritika nahraďte někým jiným, vyzvalo zastupitelstvo občanské demokraty

Střední Čechy – Za škůdce dobré pověsti Středočeského kraje i jeho zastupitelů označili na čtvrtečním jednání středočeského zastupitelstva někteří členové hnutí ANO kolegu z ODS Michaela Pánka. Někdejší předseda finančního výboru krajského zastupitelstva a v dnešní době jeho řadový člen je dlouhodobým kritikem poměrů kolem zadávání zakázek ve Správě a údržbě silnic Středočeského kraje a jejího finančního hospodaření – a nově se netají také s výhradami, že vedení kraje zatím nedokázalo snížit úroky úvěrů, které si kraj v roce 2008 vzal na investice do svých nemocnic.

Stanovy krajských nemocnic se mění. Proč?

Střední Čechy – Změnu stanov nemocnic založených Středočeským krajem odsouhlasili ve čtvrtek krajští zastupitelé. Nejvýraznější novinkou je podle slov radního pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) možnost mít v představenstvu právnickou osobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT