Budova není majetkem církve, ale obce, a to od roku 1907, kdy ho nechala postavit školní rada jako školní kapli. Podnikatel, který už před časem odkoupil sousední faru, kde žije svou manželkou buddhistkou, projevil zájem i o katolický svatostánek. Kostel, pozemek pod ním i přilehlý park nabízela na sklonku loňského roku obec za tři miliony korun.

Přestože se v kostele konají pravidelně bohoslužby, administrátor rozdělovské farnosti Jaroslav Kučera, jenž má na starosti kostel v Libušíně, byl předem smířen s tím, že objekt může změnit majitele. Nestalo se tak a věřící o mše nepřijdou.

Věřící, kulturní komise města, a šestice dobrovolnic (Markéta Kropáčová, Ivanka Pokorná, Iva Vohradská, Milada Krčková, Jana Dimová a Erika Panenková) dali hlavy dohromady a vymýšlejí řadu akcí, jak dění v kostele oživit a přilákat do něj co nejvíce lidí.

První vlaštovkou se stal v lednu velice úspěšný koncert kladenského dětského pěveckého sboru Sluníčko pod vedením sbormistryně Evy Moučkové. Následovalo další hudební vystoupení.

O tom, zda se už letos uskuteční v kostele například velikonoční výstava a jiné kulturní akce, budou všichni jednat na společné schůzce, která se uskuteční v úterý 20. března od 17 hodin.

„Na ní se dobrovolnice i členové kulturní komise města domluví, jaké akce se v kostele budou letos konat. Jedna je už domluvená. Bude jí vystoupení sboru Chorus Carolinus pod vedením sbormistra Karla Procházky. Koncert je nasmlouvaný na neděli 15. dubna od 17.30 hodin,“ řekl starosta Libušína Vladimír Eichler.

Libušínští by chtěli v kostele uskutečnit také výstavu ručních prací svých seniorů a další zajímavé aktivity.

Podle starosty je v rozpočtu města i letos počítáno s výdaji na kostel, platby za elektřinu či natahování hodin, což ročně činí kolem pětadvaceti tisíc korun.

„Před časem jsme měli informace, že do kostela zatéká. Chtěl bych se proto do konce března sejít s odborníky a provést revizi současného stavu budovy,“ doplnil Eichler.

Jak starosta už vloni poznamenal, vše záleží na tom, jaká bude praxe a zda skutečně kostel najde využití. Pokud bude vše fungovat, není důvod se ho zbavovat.

Městu ale zůstává na bedrech další starost, kterou je občasné potloukání se nepřizpůsobivých lidí v parku u kaple. Pokud se situace nezlepší, uvažuje vedení Libušína o častějších policejních kontrolách či oplocení.